РЕВОЛЮЦІЙНА КОНТРАСТНА РІДИНА ДЛЯ МРТ, ЯКА ЗДАТНА БІОЛОГІЧНО РОЗКЛАДАТИСЯ, - ГЛЮКОЗА!

За останні кілька років з’явилося багато провокаційних доказів того, що гадоліній – найбільш поширена контрастна рідина для МРТ досліджень, може накопичуватися у мозку. Цей факт було підтверджено численними масштабними науковими працями, але все-таки ще немає достатньо підстав, щоб з точністю стверджувати, що гадоліній викликає негативні побічні дії. Ми вже описували цю інформацію у статті про дослідження Mayo Clinic. У статті ми пообіцяли слідкувати і повідомляти новини про майбутні дослідження на предмет негативних ефектів гадолінію, якщо такі з’являтимуться. Виявляється, за цей час було опубліковано чимало цікавих відкриттів, але найбільше нашу увагу привернула нова альтернатива гадолінію. Вченим вдалося скористатися унікальними властивостями ракових пухлин, щоб запропонувати нову контрастну рідину - D-глюкозу, більш відому як декстроза. З таким контрастним підсиленням, медичні працівники зможуть обійтися без гадолінію для оцінки пухлин головного мозку.

Чи небезпечний гадоліній?

Контрастні рідини на основі гадолінію (Gadolinium-based contrast agents - GBCAs) схвалені FDA і вважаються безпечними у більшості випадків. Але нещодавно з’явилися дані, які вказують на те, що GBCAs не лише депонують у нервові тканини, але можуть мати і певний токсичний вплив на людський організм у цілому. Оскільки контрастування з гадолінієм дуже поширене, пацієнти і медики підняли шум, щоб FDA переоцінили можливі побічні дії. Як наслідок, FDA довелося вживати певних заходів, зокрема видати нові рекомендації для радіологів. У них зазначалося, що проводити МРТ з контрастуванням слід лише за крайньої необхідності. Крім того, рекомендовано обов’язково перед обстеженням перевіряти пацієнта на наявність патологій нирок.

Наукові роботи, що здійснювалися у Mayo Clinic та інших всесвітньо відомих дослідницьких та клінічних інститутах показали, що гадоліній може накопичуватися у нервовій та кістковій тканинах, особливо у пацієнтів з нирковою недостатністю, які проходять повторні обстеження. Рішенням цієї проблеми може стати звичайний цукор! З’явилися нові дані, які свідчать, що МРТ з контрастним підсиленням глюкозою потенційно може замінити гадоліній.

Dynamic Glucose Enhanced (DGE) МРТ після введення глюкози: світиться ділянка з пухлиною мозку (червоним кольором) (d.) дві хвилини після введення глюкози (e.) три хвилини після введення глюкози ( f.) п’ять хвилини після введення глюкози. 

На сьогоднішній день, єдиним доведеним побічним ефектом від застосування гадолінію являється нейрогенний системний фіброз у пацієнтів із нирковою недостатністю. Але тепер у нас є дані досліджень in vitro, на тваринах та на людях, які вказують на потенційно шкідливі наслідки для пацієнтів, які повторно проходили МРТ з контрастуванням. Результати опитування 17 осіб, що було проведено організацією по захисту прав пацієнта (Gadoliniumtoxicity.com), засвідчили, що протягом місяця з моменту останнього МРТ обстеження, у них з’явився певний подібний ряд симптомів. (Gadolinium Toxicity: A Survey of the Chronic Effects of Retained Gadolinium from Contrast MRIs 2015). Пацієнти відмітили неврологічні, м’язевоскелетні зміни та навіть прояви на шкірі. 100% нарікали на больові відчуття, 88% вказували на м’язевий дискомфорт та 76% на симптоматику очей.

Чи зможуть моносахариди замінити GBCAs?

Після прочитання вищезазначеного, поступово можна дійти висновку, що GBCAs накопичуються у нервових та кісткових тканинах, і що вони можуть бути шкідливими для організму. Саме тому вчені доклали чимало зусиль для розробки якогось нового, абсолютно безпечного замінника, який зможе розкладатися біологічним шляхом.

Ракові пухлини відомі як «любителі солоденького», так як вони поглинають більше сахаридів, ніж інші тканини. Цей факт і став основою для ідеї вчених з National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB), які винайшли новий метод, у межах якого застосовується D-глюкоза (декстроза) для контрастування МРТ знімків пухлин головного мозку. Вони назвали цей метод – динамічна глюкозо підсилена МРТ (Dynamic Glucose-Enhanced MRI - DGE-MRI). Якщо обрати цей шлях, то пацієнти, яким необхідно повторно або багатократно проводити МРТ скани, можуть уникнути побічних дій GBCAs.

«Це перша неметалева, здатна біологічно розвиватися, натуральна контрастна рідина для МРТ, протестована на людях, - засвідчив Guoying Liu, Ph.D., директор програми магнітно-резонансної томографії і спектроскопії NIBIB. – Розробка цих натуральних контрастних препаратів надзвичайно важлива для пацієнтів, які проходять повторні обстеження. Крім цього, такий метод дозволить покращити сприйняття процедури пацієнтами та підвищити рівень їхнього комфорту».

Пілотне дослідження підкреслює ефективність DGE-MRI

Вчені провели пілотну оцінку DGE-MRI, щоб зрозуміти, як метод себе зарекомендує у порівнянні з GBCAs. Вони просканували мозок чотирьох добровольців (без патологій) и трьох пацієнтів з діагностованими пухлинами мозку. DGE-MRI вразила своїми результатами, особливо на тих ділянках, де пухлина проникла крізь гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ), що характерно для пухлин високого ступеню злоякісності.

Окрім того, що DGE-MRI в рази безпечніша, ніж GBCAs, у деяких випадках особливості метаболізму та поглинання глюкози роблять цей метод діагностики однозначним лідером, якому слід надати перевагу. Гадоліній більший у розмірах, ніж глюкоза, і через це не може проникнути крізь отвори ГЕБ. З іншого боку, глюкоза настільки маленька, що здатна швидко проникати у до 100% пухлин з високим степенем злоякісності.

Чудова новина для пацієнтів та надія на майбутнє

Гадоліній не є ідеальним контрастним препаратом, судячи з досліджень та оглядів, до яких ми сьогодні маємо доступ. У недалекому майбутньому навряд відмовляться від використання GBCAs, але пошук альтернатив повинен залишатися при цьому одним із пріоритетів у даній галузі.

Dynamic Glucose-Enhanced (DGE) MRI – рідина не лише безпечна, так як кількість глюкози, що використовується при МРТ діагностиці, співпадає з глюкозо толерантним тестом, але і суттєво дешевша. У такий період розвитку людства, коли усі піклуються про своє здоров’я та користуються Інтернетом, щоб слідкувати за останніми досягненнями науки, - ми, як медики, зобов’язані намагатися берегти наших пацієнтів.

https://gdtoxicity.files.wordpress.com/2014/09/gd-symptom-survey.pdf

http://link.springer.com/article/10.1007/s10534-016-9931-7/fulltext.html 

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс