МРТ ГОЛОВНОГО МОЗКУ

МРТ головного мозку – це неінвазивний метод діагностики, який використовує потужне магнітне поле з метою отримання високо деталізованих знімків головного мозку і навколишніх структур. МРТ дозволяє здійснити візуалізацію мозку за умов відсутності іонізуючого випромінювання. При цьому контрастні рідини, які можуть використовуватися, у меншій мірі спричиняють алергічні реакції, ніж ті, що застосовуються при інших методах діагностики.

Що вам потрібно знати перед обстеженням?

Дуже важливо повідомити лікаря про те, чи є у вас проблеми зі здоров’ям, чи вам не робили нещодавно операцій, які відомі алергічні реакції, а також про вагітність або планування вагітності. Останній пункт залишається актуальним, так як FDA (Управління з контролю за продуктами харчування та лікарськими засобами США) досі не змінило статус ризику від МРТ для внутрішньоутробного розвитку плоду з «досі невідомо». Дослідження на тваринах показали, що тератогенні (тобто такі, що можуть нашкодити ембріону або плоду) впливи МРТ присутні, причому вони особливо суттєві на ранніх термінах вагітності. Тому проводити МРТ вагітним жінкам не рекомендується.

Також лікаря слід повідомити, якщо у вас є імплантати чи інші вироби медичного призначення (наприклад, більшість кардіостимуляторів, або ж просто будь-які металічні об’єкти у вашому тілі. Залишати ювелірні вироби вдома необов’язково, але слід бути готовими до того, що вас попросять все зняти перед початком процедури, оскільки метал буде взаємодіяти з магнітним полем. 

Відкритий чи закритий?

Якщо МРТ апарат закритого типу, то він виглядає неначе тунель з круглим отвором. Апарат такого типу може викликати певний дискомфорт у людей з клаустрофобією або нервовою тривожністю, а також у дітей. Якщо ви відчуваєте що ви самі або ж хтось з ваших близьких не зможе нормально перенести обстеження, варто попросити легке снодійне перед початком процедури.

Існують також МРТ апарати відкритого типу, що дозволяють без перешкод спостерігати за навколишньою дійсністю, нівелюючи відчуття ізоляції. Такі апарати прекрасно підходять для роботи з дітьми, адже дозволяють батькам перебувати безпосередньо біля маленьких пацієнтів під час обстеження.

Підіймайся, вставай або ж сиди

Виробники МРТ апаратів здійснили справжній прорив з метою забезпечення більшого комфорту для пацієнтів. Так, нещодавно вони почали розробляти пристрої, в яких можна знаходитися у сидячій або вертикальній позиції. Обстеження у такому приладі – це ідеальна альтернатива для тих пацієнтів, які не можуть витримати перебування у звичайному апараті. Хоча це суттєво не позначиться на результатах МРТ головного мозку, знімки спинного мозку у таких позиціях можуть мати певні відмінності. Це пояснюється законами механіки: у сидячому або вертикальному положенні міжхребцеві диски та м’які тканини стають опорними, що призводить до такого їхнього розташування на знімках, яке не завжди співпадає з тим, що відображається у лежачому положенні.

Що показує МРТ з контрастом?

Для певних видів обстеження може знадобитися введення контрастної рідини через внутрішньовенний катетер. Вона дозволяє робити акценти на певних ділянках мозку для отримання максимально чіткого зображення. У випадку застосування контрасту надзвичайно важливо повідомити лікаря або лаборанта про відомі наявні захворювання, особливо про патологію нирок, адже рідина виводиться саме через них.  

Що ще потрібно знати про МРТ?

Лікар або лаборант спостерігає за вами з окремої кімнати через комп’ютер, а зв’язок з ним, зазвичай, підтримується через спеціально передбачену для цього систему. Дослідження триває від 30 до 60 хвилин або й довше, в залежності від його мети. 

Не забувайте, що МРТ – це безболісна діагностика і не викликає жодних побічних дій. Зазвичай, під час процедури апарат сильно шумить, але деякі прилади оснащені елементами активного і/та пасивного шумозаглушення.

Що може показати МРТ головного мозку?

МРТ – це метод дослідження, який використовується для сканування головного мозку та його навколишніх структур. Може використовуватися для моніторингу або діагностики наступних хвороб:  

  • пухлина мозку;
  • крововиливи у мозок (травми);
  • вроджені вади розвитку;
  • інфекції центральної нервової системи;
  • інсульти;
  • гідроцефалія (скупчення рідини у мозку);
  • гормональні порушення (наприклад, синдром Іценко-Кушинга);
  • хронічні захворювання (наприклад, розсіяний склероз);
  • патологія очей та внутрішнього вуха ;
  • проблеми з судинами (наприклад, аневризми (локалізоване розширення кров’яної судини), артеріальні оклюзії (закупорення) та тромбоз вен.

У такому випадку може бути проведено магнітно-резонансну ангіографію (МРА) для діагностики стану кров’яних судин.

Лікар може направити на МРТ у випадку, якщо у пацієнта:

  • проблеми зі слухом, зором або мовленням;
  • головний біль, що супроводжується певними симптомами (або, наприклад, посилюється протягом кількох днів чи тижнів);
  • м’язова слабкість або м’язове оніміння чи поколювання;
  • виражені зміни у процесі мислення чи у поведінці.

Як проводиться МРТ головного мозку?

Для того, щоб провести МРТ головного мозку спочатку вас попросять лягти на стіл. Потім лаборант допоможе вам прийняти потрібне положення і закріпить катушку – пристрій, що приймає та передає радіохвилі – навколо голови. Якщо вас направили на МРТ з контрастуванням, то рідина буде введена через катетер перед обстеженням. На контрастні препарати можлива алергія, але таке трапляється рідко. Потім стіл під контролем лаборанта розміститься таким чином, щоб ваша голова була у полі магніту. Зазвичай, під час обстеження вмикаються різні режими, які дозволяють акцентувати увагу на різних ділянках мозку.

Сучасні радіологічні центри пропонують пацієнтам заглушки для вух, щоб зменшити шум або ж навушники, щоб приємніше провести час обстеження.

Якщо вам пощастило, і ви проходите обстеження з МРТ апаратом, який дозволяє сидіти або стояти, то у вас навіть буде можливість дивитися телевізор під час процедури! Ви будете розуміти, що вже почалася робота приладу по сигналу лаборанта або ж по характерних гучних стукаючих та хлопаючи звуках, які цілком нормальні для МРТ.

Який вид дослідження може замінити МРТ?

При гострих травмах, при підозрах на крововилив у мозок (до 48 годин), при ранніх ознаках інсульту, а також при враженні кісток віддається перевага комп’ютерній томографії (КТ-скануванню). Інші методи дослідження включають також ПЕТ-сканування (позитронно-емісійну томографію) та рентген голови.

Які недоліки проведення МРТ головного мозку?

Загальновідомо, що у результаті МРТ отримуються високоякісні знімки головного мозку з високим ступенем розширення, та все ж цьому методу діагностики притаманні певні недоліки. Один із найважливіших – це необхідність перебувати у лежачому положенні протягом тривалого часу. Отримати чіткі зображення можна лише у випадку, якщо ви залишаєтеся нерухомими під час всього обстеження. Пацієнти з великою масою тіла можуть не поміститися в отвір деяких апаратів або ж їхня вага може перевищувати максимально допустиму вагу для столу. Будь-який металічний об’єкт може негативно взаємодіяти з магнітним полем, тому пацієнти з певними видами імплантатів не можуть проходити МРТ-діагностику.

Pictures courtesy of Dr Frank Gaillard, Dr Mohammad A. ElBeialy, Radiopaedia.org, rID: 9878, 39578

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс