НОВІ МЕТОДИ РАННЬОЇ ДІАГНОСТИКИ ХВОРОБИ АЛЬЦГЕЙМЕРА

Інститут з вивчення хвороби Альцгеймера та старіння мозку при Медичному центрі Колумбійського університету поставив собі за мету знайти причину розвитку хвороби Альцгеймера, Паркінсона та інших вікових захворювань, пов’язаних з порушенням мозкової діяльності. Рання діагностика цих недугів та вивчення змін, що їм передують, можуть допомогти запобігти їхньому подальшому розвиткові.

Сучасні методи діагностики цього захворювання, на жаль, виявляють його вже на пізній стадії, коли суттєві зміни у мозку вже відбулися і є безповоротними. Існує ряд досліджень, які здатні виявити зміни ще до появи симптомів, але всі вони або дуже дорогі, або пов’язані зі складними інвазивними методиками.

Вчені Психіатричного інституту штату Нью-Йорк запропонували абсолютно новий тест, який допоможе виявити хворобу Альцгеймера на ранніх стадіях.

Новий тест базується на тому, що зниження здатності оцінювати запахи представляє собою ранній симптом змін у головному мозку, в результаті подальшого протікання яких і розвивається хвороба Альцгеймера. Тобто, тест на ідентифікацію запахів може виявитися корисним у ранній діагностиці даного захворювання.

«Наше дослідження дозволяє виявляти додаткові докази, які свідчать на користь потенційної можливості використовувати здатність людини ідентифікувати запахи у якості цінного тесту для виявлення хвороби Альцгеймера на її ранній стадії», – зазначає Д. П. Девананд, доктор медичних наук, професор психіатрії.

Окрім всього іншого, тест на ідентифікацію запахів суттєво дешевший та простіший у практичному застосуванні, ніж, скажімо, ПЕТ або спинномозкова пункція, яка дозволяє виявити наявність бета-амілоїду до утворення бляшок. 

Пониження здатності правильно ідентифікувати запахи вказує на наступну можливість розвитку старечого недоумства та хвороби Альцгеймера. 

Новий метод здатний передбачити зниження пам’яті у людей похилого віку та дозволить відвернути надсерйозні зміни або розпочати лікування на більш ранніх стадіях захворювання, що, у підсумку, дозволить йому бути набагато ефективнішим.

Розробка нових методик у діагностиці настільки складних захворювань, безумовно, дуже важлива та актуальна. Можливо, завдяки цьому новому тесту, людство нарешті зможе перемогти хворобу, назва якої звучала як вирок, і отримає шанс назавжди забути про подібні недуги.

Марина Волошина, лікар, компанія Bimedis