НОВИЙ ПІДХІД У ЗАСТОСУВАННІ МРТ ВИЯВЛЯЄ УТВОРЕННЯ В ПЕЧІНЦІ НА РАННІЙ СТАДІЇ НА ПРИКЛАДІ МИШАЧОЇ МОДЕЛІ ХВОРОБИ ЛЮДИНИ

Вчені Державного університету штату Джорджія (GSU) за фінансової підтримки Національного інституту біомедичної візуалізації та біоінженерії (NIBIB) розробили метод візуалізації для виявлення утворень печінки на ранній стадії і довели успішність його використання на мишах. Їх дослідження на тваринній моделі є важливим кроком на шляху до створення засобу для покращення виявлення пухлин печінки у людей, – як первинного раку печінки, так і метастатичних утворень, які поширились з інших органів. Завдяки ранньому виявленню з'являється найкраща можливість для лікування раку і виживання пацієнтів, однак, рак печінки часто прогресує, залишаючись непоміченим,і майже завжди діагностується на пізній стадії. В Сполучених Штатах серед усіх смертей від ракових захворювань майже 25000 пацієнтів помирають від раку печінки.

У дослідженні, опублікованому 11 травня 2015 року (Доповіді Національної академії наук) Дженні Янг (Jenny Yang), кандидат наук, професор біохімії і біофізики в GSU, та її колеги описують вдосконалений ними метод візуалізації, який доповнює магнітно­резонансну томографію (МРТ) за допомогою контрастних розчинів на основі білка. Янг також є заступником директора Центру діагностики та терапії GSU.

МРТ використовує магнітне поле і радіохвилі для створення детального зображення тканин усередині тіла. При томографічному дослідженні печінки, для підвищення видимості тканин, у кровотік вводиться розчин, який називають контрастною речовиною. Проте, в даний час контрастні засоби МРТ є недостатньо чутливими для виявлення невеликих пухлин і швидко виводяться з печінки. Невеликі ракові пухлини на ранній стадії найкраще реагують на медикаментозне лікування.

"МРТ є ефективним і безпечним методом, що використовує неіонізуюче випромінювання", – сказала Янг. – Він має дуже високу роздільну здатність та демонструє м'які тканини в деталях. Підвищення контрастності МРТ пропонує найбільш прийнятне зображення для діагностичної оцінки, подальшого лікарського спостереження і хірургічного втручання за допомогою зображення". Команда доктора Янг розробила новий клас контрастних речовин на основі білка і протестувала одну з них, яка називається ProCA32, що дозволило значно раніше виявити ракові пухлини печінки у мишей. Використання нової контрастної речовини дозволило дослідникам виявити малі пухлини розміром з піщинку або 0,24 міліметра. До сьогодні межа виявлення пухлин становила близько 1 сантиметра в діаметрі. "Цей підхід відкрив нові можливості для використання МРТ у виявленні раку печінки на ранній стадії, – розповіла Янг.

Дослідники розробили модифікацію в хімічному складі контрастного агента ProCA32 МРТ таким чином, щоб контрастні метали утворювали зв'язок з молекулами кальцію на білках, характерних для тканин пухлин печінки. З метою перевірки ефективності нової контрастної речовини команда провела томографію печінки мишей для виявлення поширення типу меланоми.

Подальша хімічна модифікація контрастної речовини ProCA32 МРТ покращує її здатність до збереження в крові протягом більш тривалого часу, збільшуючи проміжок часу для візуалізації та виявлення пухлини. Дослідники також виявили, що ця контрастна речовина працює при нижчих дозах, ніж наявні контрастні речовини, що знижує ризик токсичності. Розчин допомагає отримати позитивне і негативне контрастне зображення, одне з яких підтверджує інше, таким чином підвищуючи точність виявлення.

"Автори показали дуже точний і специфічний спосіб виявлення патологічних процесів в здоровій печінці і знайшли характерний молекулярний підпис, що вказує на наявність пухлини печінки на ранній стадії, – пояснив Річард Конрой (Richard Conroy), кандидат наук, директор відділу прикладної науки і техніки, NIBIB. – Точність і специфічність є ключовими для раннього виявлення раку".

Д­р Янг та її колеги припускають, що новий контрастний розчин МРТ і метод візуалізації будуть корисними для пацієнтів при діагностиці раку печінки та інших захворювань, таких як цироз та фіброма печінки, а також в їх лікуванні. Вони розпочнуть співпрацю з радіологами з метою трансформації нового методу в такий, що може бути використаний лікарями для своїх пацієнтів. Дослідники сподіваються, що їх розчин буде відповідати високим стандартам схвалення, встановленим Управлінням з контролю харчових продуктів і лікарських засобів США, що дозволить безпечно застосовувати його для хворих.

Робота виконана за часткової підтримки гранту NIBIB EB007268 і NIH грантів GM62999, CA118113, CA176001 і S10RR023706.

Сюе С (Xue S), Янг Х (Yang H), Цяо Дж (Qiao J), Пу Ф (Pu F), Цзян Дж (Jiang J), Хаббард К (Hubbard K), Хекматьяр К (Hekmatyar K), Ленглі Дж ( Langley J), Сілірьян М (Salarian М), Лонг РС (Long RC), Брайант РГ (Bryant RG), Ху XП (Hu XP), Гроссниклаус Х.Е (Grossniklaus HE), Лю ЗР (Liu ZR), Янг Дж.Дж (Yang JJ). Доповіді Національної академії наук  США 2015, 26 травня; 112 (21): 6607­12.