Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

Рак молочної залози

 

Рак молочної залози - це злоякісне новоутворення в залозистій тканині молочної залози. Клітини починають мутувати і розростатися.

 

20 жовтня - день боротьби з захворюванням раку молочної залози.

За статистикою саме рак грудей стоїть на першому місці за поширеністю серед усіх видів новоутворень у жінок і на другому місці серед причин смерті від пухлин. Середній вік жінок хворих на цю хворобу скорочується на 18 років. Кожна 9-та -13-та жінка стикається з цією хворобою.

 

Рак грудей у ​​чоловіків

 

Навіть чоловіки не застраховані від раку молочної залози, оскільки будова залоз у жінок і чоловіків однакова. Хоча таких випадків всього 1% від загальної кількості. Причиною тому можуть бути порушення гормонального фону у чоловіків, як наслідок груди збільшуються. Чоловіки, як і жінки можуть самі виявити ущільнення, просто промацавши груди пальцями. Але, на жаль, чоловіки менше звертають увагу на самообстеження, тому звертаються за лікуванням вже на пізніх стадіях.

 

Симптоми раку грудей

 

Якщо хвороба пройшла початкову стадію, то далі йдуть такі симптоми:

 

  • Ущільнення в області соска і ореолу;
  • Іноді кров'янисті виділення з соска;
  • Виразки на шкірі;
  • Збільшені лімфатичні вузли, розташовані під пахвами.


 

Методи виявлення раку грудей

 

До методів виявлення раку молочної залози відносяться:

 

  • Самообстеження;
  • Візуальне обстеження у лікаря-мамолога;
  • УЗД молочних залоз;
  • Мамографія;
  • МРТ.


 

Самообстеження

 

Самообстеження можна провести вдома. Наприклад, ставши перед дзеркалом і піднявши руки вгору, щоб візуально вивчити груди. Далі, за годинниковою стрілкою промацати ділянки грудей, починаючи з верхніх ділянок і поступово опуститися вниз. Перевірити сосок, стиснувши його двома пальцями, на предмет виділень. І прощупайте груди лежачи на спині. Якщо у Вас з'явилася підозра, або Ви не впевнені, що все добре, то зверніться до мамолога.

Лікар-мамолог проведе професійний огляд і якщо у нього з'являться сумніви, він спрямує Вас на УЗД (якщо Вам менше 40 років) або на мамографію (старше 40).


 

УЗД молочних залоз

 

УЗД молочних залоз - це найдоступніше і майже нешкідливе обстеження, яке під дією ультразвукових імпульсів вивчає щільність тканин і виявляє новоутворення.

Не вимагає особливої ​​підготовки пацієнта до обстеження, але все ж є рекомендації по часу проведення. Найкращим часом для діагностики є 5-10 день циклу у жінок. У цей період гормональний фон найстабільніший.

В середньому час проведення діагностики не перевищує 30 хвилин. Призначають УЗД зазвичай жінкам, які не досягли 40 років. Або для підтвердження діагнозу після проведення мамографії.

 

Мамографія

 

Мамографія - це обстеження молочних залоз під дією рентгенівських променів. За допомогою мамографа можна визначити рак грудей на ранніх стадіях. Коли ще немає гострих ознак. І почати своєчасне лікування. Тому лікарі рекомендують проходити обстеження жінкам в зоні ризику щорічно. До такої категорії належать люди, у родичів по першій лінії яких була виявлена ​​пухлина, всі жінки старше 40 років, а також ті, хто отримував променеву терапію в області грудної клітини.

Сама діагностика не тривала - 15-20 хвилин. Пацієнт стає перед мамографом, фахівець допомагає розмістити груди між спеціальними пластиковими пластинами. Процедура дещо не комфортна, під час діагностики жінка відчуває тиск на молочні залози. Не менш важливим питанням є: "Коли краще робити мамографію?". Як і УЗД, мамографію краще робити на 5-12 день менструального циклу. Груди тоді м'якші і виходять більш якісні знімки, а також сама жінка відчуває менше дискомфорту.

 

Як підготуватися до мамографії?

 

Фахівці рекомендують не приймати ніяких продуктів з вмістом кофеїну за кілька днів, а то і тижнів до процедури. Кофеїн збільшує чутливість.

Прийміть знеболююче приблизно за годину до процедури. Страх перед процедурою не повинен зупинити Вас робити діагностику. Не використовуйте в день процедури ніяких косметичних засобів в області грудей і пахв. Тальки, лосьйони і дезодоранти мають в своєму складі кальцій або металеві вкраплення, що може перешкодити виявленню новоутворень. І навпаки, можуть бути сприйняті, як пухлина. Краще всі свої прикраси залишити вдома і навпаки, результати попередніх обстежень захопити з собою. Що стосується одягу, то краще одягнути роздільний верх і низ.
 

МРТ грудей

 

МРТ доповнює інші дослідження. За допомогою МРТ легше визначити здорову і нездорову тканину. МРТ не може замінити такі методи діагностики, як УЗД і мамографію, а тільки доповнює вже існуючі дані попередніх досліджень. Цей метод дозволяє побачити ущільнення там, де їх не побачили інші дослідження.

 

Рак грудей - це не вирок до смерті. Своєчасне звернення до лікаря, профілактика і діагностика допоможе почати лікування якомога швидше і ефективніше.

Більшість випадків занедбаності хвороби від не поінформованості.

Проінформований - значить озброєний!

Наталія Акерман, Компанія BiMedis