• >
  • Новини
  • >
  • Загальна медицина
  • >
  • Комп'ютерні електрокардіографи та віддалений аналіз ЕКГ - сучасна альтернатива класичним електрокардіографам та аналізу ЕКГ по роздруківці.

Комп'ютерні електрокардіографи та віддалений аналіз ЕКГ - сучасна альтернатива класичним електрокардіографам та аналізу ЕКГ по роздруківці.

Поточний стан ЕКГ-діагностики.

Велика частина лікувальних установ обладнана класичними електрокардіографами, які видають результат обстеження у вигляді роздруківки на термопапері. Кількість каналів визначається шириною термопаперу (80 мм - 3 канали, 110 мм - 6 каналів, 210 мм - 12 каналів). Найбільш поширені 3-канальні і 6-канальні моделі.

Як відомо, стандартна електрокардіограма містить 12 відведень. Тому повний ЕКГ-запис на 3-канальному приладі друкується в 4 етапи, а на 6-канальному - в 2 етапи. Кращі з класичних електрокардіографів вміють розраховувати основні параметри ЕКГ, мають вбудовану пам'ять на кілька сотень електрокардіограм і забезпечені РК-екранами для показу ЕКГ і таблиці параметрів.

Але лікар все одно пише висновок по роздруківці шляхом візуального аналізу форми ЕКГ-комплексів. Сучасні методи комп'ютерного аналізу ЕКГ (аналіз варіабельності серцевого ритму, аналіз аритмій по тривалим записам, векторкардіографія) при цьому не можуть бути використані.

Для розшифровки електрокардіограму потрібно доставити лікарю. Якщо його поруч немає, то аналіз ЕКГ стає проблемою, особливо в екстрених випадках.

Результат ЕКГ-обстеження вклеюють в карту пацієнта. Для того, щоб знайти потрібні записи в карті і порівняти їх між собою, потрібно багато часу. Крім того, роздруківка на термопапері згодом вицвітає і стає нечитаємою. Інтеграція класичних електрокардіографів з медичними інформаційними системами (МІС) практично нездійсненна.

Комп'ютерні електрокардіографи (на прикладі системи Easy ECG, Росія)

Комп'ютерний електрокардіограф (КЕ) - це комплекс, що складається з ЕКГ-модуля і комп'ютера з програмним забезпеченням (ПЗ) для реєстрації, аналізу, зберігання і передачі ЕКГ.

В КЕ можуть використовуватися будь-які комп'ютери - стаціонарні, ноутбуки, планшетні ПК, що працюють під управлінням ОС Windows, Linux, Android.

Для реєстрації ЕКГ в машинах швидкої допомоги, в лікарняних палатах, або на дому у пацієнта використовуються мобільні КЕ з автономним живленням на базі планшетних ПК, а для роботи в приймальному покої або кабінеті функціональної діагностики - КЕ на базі ноутбуків або стаціонарних ПК.

Головні переваги комп'ютерних електрокардіографів в порівнянні з класичними:

  • Синхронний запис і відображення всіх 12 стандартних відведень ЕКГ;
  • Тривалість ЕКГ запису від стандартних 10 секунд до 60 хвилин і більше, що дозволяє проводити аналіз аритмій і варіабельності серцевого ритму;
  • Збереження результатів в цифровому вигляді в базі даних, кількість збережених записів практично не обмежена;
  • Наявність автоматичного ЕКГ-заключення;
  • Можливість написання лікарського висновку за результатами обстеження і збереження його в базі даних разом з ЕКГ-записом;
  • Роздруківка протоколу обстеження на звичайному папері формату А4;
  • Можливість відправлення цифрових ЕКГ-записів і протоколів обстеження в форматі PDF по каналах зв'язку для віддаленого аналізу;
  • Можливість використання найсучасніших методів для віддаленого комп'ютерного аналізу ЕКГ;
  • Можливість автоматичного додавання результатів ЕКГ-обстеження в електронну медичну карту пацієнта шляхом інтеграції з МІС лікувального закладу.

Комп'ютерні електрокардіографи можуть бути рекомендовані для заміни класичних ЕКГ-апаратів повсюдно - від кабінету сімейного лікаря до великого медичного центру.

Системи реєстрації та віддаленого аналізу ЕКГ на базі комп'ютерних електрокардіографів.

Комп'ютерні електрокардіографи дозволяють реалізувати принцип: «Запис ЕКГ там, де пацієнт, аналіз ЕКГ - там, де лікар»

При роботі в машинах швидкої допомоги для передачі ЕКГ-даних на місце аналізу використовується мобільний інтернет, в лікарнях використовується стаціонарний інтернет або локальна мережа (звичайна або бездротова).

У великих модульних системах віддаленого аналізу ЕКГ виділяються два типи модулів: центральний модуль, куди надходять записи ЕКГ, і робочі місця (РМ) лікаря, на яких вони аналізуються.

Для малих систем ці модулі можуть бути суміщені на одному комп'ютері (наприклад, система, встановлена ​​у приватно практикуючого кардіолога).

Система дистанційного ЕКГ у великій лікарні, як правило, включає декілька узгоджено працюючих РМ лікаря. Такий пристрій системи надійний і передбачає можливість розширення - підключення додаткових РМ лікаря в разі збільшення потоку ЕКГ-записів. Додаткові робочі місця лікарів при необхідності можуть розміщуватися і поза лікарнею. У цьому випадку використовується Web-інтерфейс.

База даних пацієнтів і результатів обстежень зберігається в центральному модулі системи. Через нього також здійснюється зв'язок з медичною інформаційною системою (МІС).

Програма аналізу ЕКГ на РМ лікаря являє собою потужний інструмент.

Базові можливості - відкрити знову надійшовший запис (як і будь-який інший запис з бази даних), візуалізувати сигнал ЕКГ і результати його обробки, написати лікарський висновок. Якість сигналу ЕКГ і міліметрової сітки на екрані виходить краща, ніж на традиційній роздруківці ЕКГ. Програма дозволяє також:

  • Вибирати фрагмент сигналу для аналізу, змінювати фільтри, розгортку і чутливість ЕКГ;
  • Змінювати при необхідності положення маркерів зубців ЕКГ, поставлених програмою;
  • Вставляти у лікарський висновок будь-які фрагменти з автоматичного заключення і рядки із заздалегідь приготованого шаблону;
  • Надавати можливості порівняння різних ЕКГ одного і того ж пацієнта.
  • Обробляти довгі ЕКГ-записи з метою аналізу аритмій, усереднених комплексів, варіабельності серцевого ритму;
  • Здійснювати аналіз ЕКГ в ортогональних відведеннях і векторкардіографію, як в справжніх ортогональних відведеннях, так і інтерполювати із стандартної ЕКГ;
  • Зберігати протоколи ЕКГ-обстеження в електронну медичну карту пацієнта.

Перехід від традиційної системи ЕКГ-діагностики до системи реєстрації та віддаленого аналізу ЕКГ на базі комп'ютерних електрокардіографів дає наступні результати:

  • Доступність і швидкість отримання кваліфікованого ЕКГ-обстеження для всіх пацієнтів незалежно від місця знаходження;
  • Скорочення потреби в медперсоналі;
  • Зменшення або повне виключення витрат на купівлю паперу;
  • Миттєвий доступ лікаря до всіх протоколів ЕКГ-обстеження пацієнта через його електронну медичну карту.

Кінцевим підсумком переходу на нову систему стає зниження захворюваності і смертності від серцево-судинних захворювань.