Поради по комплектації CAD / CAM систем для зуботехнічних лабораторій. Сканери.

Ця стаття для тих, хто тільки вирішив долучитися до інноваційних технологій 3D моделювання в стоматології і придбати CAD-сканер для свого кабінету. У ній ви знайдете класифікацію CAD-сканерів і рекомендації по вибору і покупці апарату.

Сканери для систем відкритого і закритого типу

CAD / CAM системи прийнято розділяти на дві основні категорії:

  • відкритого типу;
  • закритого типу.

Системи закритого типу працюють тільки з програмним забезпеченням і апаратами від одного виробника, тому часто використовують обмежену кількість "ліцензійних" матеріалів для обробки. Це робить зубного техніка залежним від реалізації продукції і послуг виробника, з яким він співпрацює. Тому з ростом ринку і появою альтернативи популярність таких апаратів помітно зменшилася.

Альтернативою стали системи відкритого типу, на яких встановлено програмне забезпечення, що дозволяє вільно передавати STL-файли (файл з 3D-моделлю імпланта) між апаратами різних виробників. Таким чином, зубний технік, використовуючи систему відкритого типу, може укомплектувати її апаратом від будь-якого виробника, а також використовувати уніфіковані матеріали, які підходять для використання більшістю відкритих систем.

При виборі сканера саме можливість передачі STL-файлу є одним з головних факторів, на який варто звернути увагу. Це важливо для стоматологів і зубних техніків, які не мають можливості придбати цілу систему і планують користуватися послугами фрезерних центрів.

Внутрішньоротові сканери

Інтраоральні або внутрішньоротові 3D-сканери не вимагають особливих навичок у застосуванні: з їх допомогою стоматолог сканує порожнину рота пацієнта і отримує її проекцію, після чого на програмі для моделювання створює необхідну модель. Далі здійснюється передача STL-файлу в програму системи і виготовлення імплантату.

Стоматологічні сканери на даний момент вважаються найбільш інноваційними, тому дозволяють миттєво отримати зображення ротової порожнини, оперативно обробити дані і виготовити протез. Вони економлять час і кошти стоматолога, витрачені на виготовлення моделі із зліпка, яким займається зубний технік. З плюсів варто виділити і те, що більшість сканерів для стоматології переважно відкритого типу, що є позитивним фактором у випадках, коли в наявності немає власної системи і доводиться використовувати послуги зуботехнічної лабораторії або фрезерного центру. Головним помітним недоліком таких сканерів є їх висока собівартість, тому далеко не кожна клініка може дозволити собі подібне новаторство, так як вартість нового апарату в середньому складає 15 000-25 000 $. Лідерами на ринку внутрішньоротових сканерів за останні кілька років є 3SHAPE, SIRONA і MHT.                              

Зуботехнічні сканери

Зуботехнічні 3D-сканери дещо складніші у використанні, так як для роботи з ними потрібна попередня обробка злитків. Готовий зліпок сканується за допомогою сканера, після чого відбувається моделювання протеза і передача STL-файлу в систему для виготовлення імпланта. Виділяють зуботехнічні сканери 3 основних типів:

  • полосні;
  • лазерні;
  • тактильні.

Існують також лазери гібридного типу, де поєднуються два способи сканування, однак вони поки не отримали особливої ​​популярності через високу ціну і складнощі в роботі. Найбільш популярними наразі вважаються порожнинний та лазерний способи сканування, що пов'язано з часом, який витрачається на обробку зліпка і точністю результатів. Тактильні сканери дешевші в порівнянні зі своїми оптичними аналогами і в змозі давати зображення такої ж якості, проте вони значно відстають в швидкості обробки, тому втрачають позиції на ринку. Наприклад, сучасний оптичний сканер здатний обробляти модель за 15-25 секунд, в той час як у тактильного сканера це займає кілька хвилин.

Окрім цього, деякі сканери можуть бути призначені тільки для обробки одного типу інформації (за зліпком, відбитком або гіпсовою моделлю) і не містити програм моделювання. У такому випадку їх вартість буде нижчою, однак і їх можливості зазвичай обмежені, так як доведеться працювати лише з кількома типами моделей, доступними для обробки.

 При виборі сканера, потрібно враховувати кілька деталей:

  • можливість передачі даних;
  • наявність функцій сканування і програм моделювання;
  • наявність сервісного обслуговування;
  • необхідність оновлення ПЗ.

Кращими виробниками CAD-сканерів і заслуженими лідерами ринку вважаються Medit, Dental Wings, Open Technologies і 3SHAPE. Середня ціна на новий апарат цих виробників 5000-15000 $.

Програмне забезпечення сканера

Ще одна важлива деталь вибору сканера - програма, яку він використовує. Саме вона визначає потужність і ефективність сканера. Більшість виробників випускають апарати з ліцензованим ПЗ, яке потрібно регулярно оновлювати, так як апарат із застарілим ПЗ просто припиняє свою роботу. Найпопулярнішою програмою останніх років вважають Exocad. Вона сумісна з більшістю сучасних сканерів і не потребує щорічного поновлення, за що і отримує популярність серед зубних техніків. При покупці сканера варто уточнювати чи входить у вартість ПЗ і ліцензія.

Підсумувавши, слід зазначити, що на сучасному ринку зуботехнічного обладнання вигідним рішенням часто є покупка вживаних апаратів, які можуть бути до 50% дешевшими за нове обладнання. Перед покупкою таких апаратів радимо звертати увагу на наявність програмного забезпечення та сертифікатів, а також на стан машини .

Василь Лозинський, Компанія Bimedis