Який апарат вибрати в клініку: закритий чи відкритий томограф

Якісна діагностика є запорукою успішного лікування, а для точної та неінвазивної діагностики найскладніших захворювань сучасні клініки світу використовують магнітно-резонансний томограф. Апарат, який діє на основі явища ядерного магнітного резонансу (ЯМР), на відміну від інших методів променевої діагностики, не використовує рентгенівське опромінення та не має шкідливого впливу на організм людини.

Чи не кожна клініка, перед покупкою цього дороговартісного обладнання, стикається з  вибором: який МРТ сканер кращий, закритий чи відкритий? Саме на це запитання, зараз ми і спробуємо знайти відповідь.

Як відомо, відкритий МРТ сканер зазвичай представляє собою установку із постійним магнітом, в той час, як закритий томограф володіє потужним надпровідним магнітом. Саме через це у багатьох людей і склалася стереотипна думка, що відкритий томограф має занадто слабку діагностичну цінність, дає неякісні зображення та по всім параметрам поступається закритому із надпровідним магнітом. Можливо, ще декілька  років тому ситуація й справді була такою, проте, живучи в еру новітніх технологій, з кожним новим апаратом вчені вдосконалюють їх настільки, що якість зображень можна порівнювати із зображеннями, які були зроблені на закритому томографі. У зв'язку з цим пропонуємо розглянути детальніше переваги кожного з них.

Тип МТР сканера:открытый  МРТ сканер

Відкриті МРТ сканери

Ні для кого не секрет, що відкриті томографи є порівняно молодим поколінням МРТ сканерів, які першочергово були створені для більшого комфорту пацієнтів при дослідженні. Це і є першою перевагою над закритими сканерами. Оскільки саме клаустрофобія є вагомою причиною, яка не дає можливість проводити тривале дослідження у сканерах закритого типу. Окрім цього, перебування рідних під час процедури дає можливість заспокоїти пацієнта з психічними захворюваннями, що зменшить кількість рухів та покращить якість зображення. В свою чергу, відсутність “тунелю” із обмеженим розміром дає можливість досліджувати пацієнтів із надмірною вагою тіла та з деякими видами переломів кінцівок. Якщо ваша лікарня має невеликий потік пацієнтів на МРТ діагностику, тоді вам цілком підійде сканер відкритого типу, який виявиться для вас більш економічно вигіднішим, оскільки він не потребує періодичного поповнення запасу гелія.

Купуючи сканер, перше, на що звертає увагу покупець є його потужність. Для можливості проведення різноманітних за складністю досліджень та отримання якісних зображень, ми рекомендуємо вибирати сканер із потужністю магніту більше 0.5 Тесла, оскільки виробники сучасних відкритих МРТ сканерів забезпечують їх всіма важливими технічними характеристиками, а саме:

  • підвищений комфорт для пацієнтів;
  • присутність цифрового спектрометра.

Пришвидшене позиціонування із матрицею в 8/16 каналів та програмним забезпеченням, яке включає протоколи та опції коригування артефактів та якості зображення, робить МРТ сканери відкритого типу достатніми для проведення діагностики важких захворювань.

Чудовим варіантом є МРТ сканер виробника Hitachi із потужністю магніту в 0.7Т - Hitachi Altaire 0.7T, який був розроблений на основі технологій для надпровідних магнітів. Також варто розглянути радіологічне обладнання GE, зокрема томограф Signa OpenSpeed 0.7T. А для бажаючих мати томограф із надпровідним магнітом відкритого типу, компанія Hitachi пропонує сканер Oasis 1.2T, який є унікальним в своєму роді та надає високі стандарти діагностики із високою пропускною можливістю.

         

Тип МТР сканера:закрытый МРТ сканер

Закриті МРТ сканери

На відміну від томографів відкритого типу, де магніт розміщений горизонтально, томографи закритого типу представляють собою “тунель” в якому відкритими є тільки головний та ножний кінець, довжина якого в середньому складає 60-160 см із діаметром біля 60 см та потужністю від 1 до 7 Тесла. Така потужність забезпечить потреби від простих діагностичних до складних науково-дослідних процедур. Найбільш цінні дані надпровідний магніт дає в тих дослідженнях, в яких їх не можна отримати на томографі з постійним магнітом, - це стопи, кисті та дрібні структури, такі як гіпофіз. Також якісні зображення ви отримаєте в складних галузях медицини, таких як неврологія, онкологія, серцево-судинна діагностика, особливо при використанні в/в контрастування.  

Та для економічно вигідного використання вашою клінікою закритого надпровідного МРТ сканеру ми радимо звернути увагу на деякі моменти. Перш за все, при купівлі вживаного обладнання варто звернути увагу на стан охолоджуючої системи сканеру. Ідеальним варіантом є вибір томографу із технологією нульового википання гелію ZBO (Zero Boil Off). Оскільки магніти утримують від 300 до 1800 л гелію, при ціні 1 л від 10 до 20$. А для можливості проведення досліджень у пацієнтів із різними конституційними типами та фізичним станом, радимо обрати сканер із широкою апертурою гентрі, оскільки стандартний діаметр має всього лише 60 см, що досить часто є недостатнім. Такими характеристиками володіють 3 Теслові сканери компанії Siemens - Magnetom Skyra та Magnetom Vida. Окрім наявності апертури гентрі, діаметром в 70 см та технологією нульової витрати гелію, вони являються сканерами преміум класу із надзвичайно потужними діагностичними можливостями. Широкий отвір магніту також мають томографи Toshiba Vantage Titan 3T та Philips Ingenia 3T.

Отже, сподіваємось, що питання, як вибрати томограф стало ще простішим, а єдиною дилемою залишиться тільки визначитись із варіантом який підійде для вас найкраще.

Діана Балог,  лікар, Компанія Bimedis