ЯК ПРАВИЛЬНО ТА ВИГІДНО ВИБРАТИ РЕНТГЕНІВСЬКИЙ АПАРАТ?

Вже протягом багатьох років рентгенологічні дослідження залишаються одними з найдоступніших та важливих методів обстеження пацієнта, оскільки запорукою ефективного лікування є вчасна та якісна діагностика. На сьогоднішній день на ринку медичного обладнання представлена велика кількість рентгенівських апаратів з абсолютно різним ціновим діапазоном та технічними можливостями. Тому в цій статті ми розглянемо які бувають рентгенівські апарати, і як правильно та, головне, вигідно придбати його.

Залежно від спеціалізації та галузі використання рентгенівські апарати поділяються на:

 Дентальне рентгенівське обладнання, яке використовується в стоматологої (радіовізіограф, ортопантомограф, томограф);

 С-дуги, які найчастіше використовуються в хірургії, під час оперативного втручання;

 Апарати для мамографії (мамографи);

• Апарати для ангіографії (типу С-дуги);

• Терапевтичні рентгенівські апарати (флюорографи, рентгенодіагностичні установки, палатні апарати).

Залежно від умов експлуатації поділяються на стаціонарні та портативні (палатні). І одним з найважливіших поділів є поділ за типом приймача:

 Цифровий, який дозволяє миттєво отримувати знімки без їхнього проявлення, а також дозволяє зберігати інформацію за допомогою комп’ютера.

 Аналоговий, в якому отримане зображення проектується на спеціальну плівку, зображення можна вивчати тільки після її проявлення.

Розглянемо технічні характеристики, на які варто звернути увагу при виборі рентгенівського апарату:

• Параметри рентгенівської трубки - основними з яких є теплоємність аноду (безпосередньо впливає на ресурсоспроможність системи) та розміри фокусів (чим менший фокус рентгенівської трубки, тим більша чіткість отриманого зображення).

• Тип та потужність генератору - перевага надається високочастотним рентгенівським генераторам, оскільки вони підвищують ресурс рентгенівської трубки, забезпечуючи максимальну безпечність для пацієнтів. Розглядаючи потужність генератору, не потрібно забувати, який тип рентгену ви обрали, оскільки для портативних апаратів стандартною потужністю є 3-6-15-30 кВт, а для стаціонарних — у середньому від 40 кВт до 80кВт. І при цьому, чим більша потужність генератору, тим менший час експозиції та менше променеве навантаження для пацієнта. Прекрасним варіантом портативного апарату з потужністю 30кВт є Philips Practix Convenio та стаціонарного з потужністю 65 кВт Siemens Axiom Luminos TF Eco.

• Тип прикріплення трубки - в стаціонарних апаратах є два варіанти прикріплення трубки: підлогове та настельне. Звичайно підлогове - дешевше в установці, не представляє вимоги до розмірів кімнати, проте, якщо ви розраховуєте на великий потік пацієнтів, то краще виділити кошти для настельного прикріплення трубки, оскільки він буде зручнішим в експлуатації та показує більшу надійність. Варіантом рентгенівського апарату з настільним прикріпленням трубки є Siemens Multix Top.

• Стіл для рентгенівських знімків  - є важливим атрибутом для стаціонарного апарату. Розрізняють столи з фіксованою висотою, та ті які піддаються регулюванню. Можливість вертикального переміщення столу адаптує систему для роботи з пацієнтами, у яких наявні рухові обмеження, а також для пацієнтів у важкому стані. Не менш важливим є максимальне навантаження на стіл, яке в середньому дозволяє проводити дослідження пацієнтів з вагою до 200 кілограмів. Проте деякі виробники виробляють такі моделі рентгенівських столів, які можуть витримувати навіть до 290 кілограмів і більше.

І на завершення необхідно визначитись, який рентгенівський апарат вам більше підійде за типом приймача: цифровий або аналоговий. Для цього ми розглянемо переваги кожного з них.

Переваги цифрових рентгенівських апаратів:

• краща якість знімків, можливість виявлення важливих деталей завдяки їхній цифровій обробці;

• швидкість роботи, а завдяки наявності комп’ютеру можливість “онлайн” оцінки зображення;

• доступність, оскільки сучасні цифрові апарати бувають як стаціонарні так і портативні, забезпечуючи можливість використання в різних умовах;

• можливість накопичення інформації на цифрових носіях, що забезпечує зручність зберігання та економію простору;

• і однією з чи не найважливіших переваг є низька собівартість дослідження та безпечність для робочого персоналу, оскільки не потребує проявки зображень та контакту  з хімічними реактивами.

Одними з представників якісних цифрових рентгенівських апаратів є: PHILIPS DigitalDiagnost, FUJI FCR GO та SHIMADZU MobileDaRt MUX-100D.

Переваги аналогових (плівкових) рентгенівських апаратів:

• схема роботи з цими апаратами зазвичай добре знайома всьому персоналу рентгенівських кабінетів;

• робота рентгенівського кабінету не буде залежати від того, чи працюють комп’ютери, чи вийшли з ладу;

• вони надійні, можливі в експлуатації протягом багатьох років;

• відносно невелика собівартість апарату в порівнянні з сучасними цифровими;

• а також нові аналогові апарати з підтримкою цифрової функції, тобто при необхідності ви можете модернізувати його до цифрового апарату.

Представниками аналогових ренгенівських апаратів є: GE AMX-4 Plus, GE Proteus XR/a, GE Optima XR200amx.

Отже, тільки знаючи всі необхідні деталі вибору рентгенівського апарату ви зможете грамотно, а головне вигідно його придбати. А це в свою чергу забезпечить вам якісне та повноцінне функціонування рентгенівського кабінету у будь-якій клініці.

Діана Балог, лікар, Компанія Bimedis