ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ - СТОМАТОЛОГИ Б’ЮТЬ НА СПОЛОХ

 Електронні сигарети, що ж це є насправді, проста нешкідлива забавка людей чи канцерогенний, надзвичайно  шкідливий продукт? Як електронні сигарети впливають на нашу ротову порожнину та зуби, і що від нас приховують виробники?

 Історія електронних сигарет розпочалася зовсім нещодавно, коли у 2003 році китайський дослідник Хон Лик презентував світові першу електронну сигарету, запевнивши людей, що віднині паління стане безпечним, проте ніяких доказів своєму твердженню не привів.

Через кілька років після винайдення електронних сигарет, вчені розпочали проводити різноманітні експерименти для підтвердження чи спростування гіпотези щодо повної безпечності нових сигарет. За даними Business Insider, електронні сигарети містять в 10 разів більше канцерогенів, ніж звичайні, особливо ацетальдегіду та формальдегіду, які, як відомо,  викликають онкологічні захворювання.

 В ході клінічних досліджень було доведено також, що нікотинові пари, які виділяються з електронної сигарети під час паління, згубно впливають на поверхневий шар епітелію слизової оболонки ротової порожнини, навіть викликають його руйнування, провокуючи тим самим стоматологічні захворювання. Результатом цього є порушення захисних властивостей слизової оболонки як бар’єру, через який не проходять багато видів хвороботворних мікроорганізмів. Крім того, використання електронних сигарет призводить до порушення мікрофлори ротової порожнини, що в майбутньому загрожує виникненням пародонтозу. Було доведено і те, що пари електронних сигарет, які містять у своєму складі наночастинки різнорідних металів, продуктів нікотину та канцерогенів, здатні у кілька разів зменшувати число природних антиоксидантів глутатіону в організмі людини.

Вчені підтверджують і той факт, що людям, які використовують електронні сигарети, лікарі-стоматологи не рекомендують, а інколи і відмовляють у такій стоматологічній маніпуляції як імплантація зубів, оскільки регенеративні процеси у тих, хто палить, набагато гірші, ризик відторгнення імплантату зростає у кілька разів.

 Насамкінець хотілося б додати, що серед науковців існує і протилежна думка стосовно впливу електронних сигарет на організм. Є дослідники та вчені, які зовсім не підтримують твердження про їх шкідливість та канцерогенність, а навпаки, вважають їх альтернативою звичайним сигаретам, багато людей залишають позитивні відгуки щодо них – «…припинив кашляти…», «…зникла задишка…». Тому, тільки вам вирішувати довіряти своє здоров’я виробникам електронних сигарет чи ні.

Ірина Тодорюк, лікар, Компанія БіМедіс