ASPIREASSIST - НОВИЙ ПІДХІД ДО БОРОТЬБИ З ЗАЙВОЮ ВАГОЮ

На сьогоднішній день зайва вага є проблемою великої кількості людей у всьому світі. З кожним роком кількість людей, страждаючих на ожиріння, нестримно збільшується. Актуальність даної проблеми чітко підкреслює дослідження проведене в 2013р. Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (дані наведенні у таблиці).

Країна

 % населення страждаючих ожирінням

Мексика

32,8

США

31,8

Сирія

31,6

Венесуела, Лівія

30,8

Тринідад і Тобаго

30,0

Вануату

29,8

Ірак, Аргентина

29,4

Туреччина

29,3

Чилі

29,1

Чехія

28,7

Ліван

28,2

Нова Зеландія, Словенія

28,0

Сальвадор

27,9

Мальта

27,6

Панама, Антигуа

26,8

Ізраїль

26,5

Австралія, Сент-Вінсент і Гренадіни

26,1

Домініка

26,0

Великобританія, Росія

24,9

Угорщина

24,8

 

Основні причини виникнення зайвої ваги:

       1) Генетичні фактори :

  • зниження ферментативної активності ліполізу;
  • підвищена активність ферментів літогенезу.

        2)  Ендокринні захворювання (гіпогонадизм, гіпотиреоз, цукровий діабет).

        3) Малорухливий спосіб життя.

        4) Психоемоційні порушення.

Класифікація ожиріння здійснюється шляхом підрахування ІМТ (індексу маси тіла), який розраховується за формулою  , де m — маса тіла в кілограмах, h — зріст в метрах. Інтерпретація результатів наведена в таблиці :

ІМТ

Класифікація

< 18,5

недостатня вага

18,5–24,9

нормальна вага

25,0–29,9

надлишкова вага

30,0–34,9

ожиріння I ступеню

35,0–39,9

ожиріння II ступеню

≥40,0

   ожиріння III ступеню

 Для лікування хворих на ожиріння І-ІІ ст. активно використовуються медикаментозні методи лікування, лікувальна фізкультура, дієтотерапія, психотерапія. На жаль, при лікуванні за допомогою цих методів хворих на ІІІ ступінь ожиріння часто не вдається досягти результату, тому їм доводиться погоджуватись на  хірургічні методи лікування.

У липні 2016р. FDA (Food & Drug Administration, управління по контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів при департаменті охорони здоров’я США) схвалило застосування приладу американської компанії Aspire Bariartrics Inc. під назвою Aspire Assist. За допомогою цього приладу пацієнт отримує можливість самостійно дренувати порожнину шлунка, таким чином зменшуючи об’єм речовин, які будуть засвоєні організмом.

Прилад складається з трубки, один кінець якої хірургічним шляхом уводиться у шлунок, а другий виводиться на передню черевну стінку у вигляді порту з клапаном. Усі пацієнти перед встановлення пристрою в обов’язковому порядку проходять ендоскопічне обстеження органів шлунково-кишкового тракту.

Заміну зонда необхідно проводити 1 раз на місяць для запобігання інфікування. Зонд може встановлюватись як на певний час, так і на все життя. Після видалення зонду нориця самостійно закривається і не потребує додаткових оперативних втручань.

Приблизно через 20-30 хвилин  після прийому їжі хворий приєднує конектор разом з резервуаром до порту та відкриває клапан, після чого неперетравлена їжа покидає шлунок і змивається в унітаз. Після того, як шлунок повністю звільнився від їжі, пацієнт стискає резервуар з водою, для того щоб промити шлунок від залишків їжі. За допомогою цього пристрою у пацієнта є можливість видалити близько 30% спожитих калорій.

Пристрій AspireAssit має певні показання для використання, а саме:

  1. вік пацієнта більше 22 років;
  2. індекс маси тіла від 35.0 до 55.0 кг/м2;
  3. неефективність консервативних методів лікування (дієта, спорт, медикаментозна терапія).

До клінічних випробувань  AspireAssist™ було залучено 171 особу з 10 штатів США. З них 110 пацієнтам було імплантовано пристрій, інші 60 склали контрольну групу. Пацієнти з приладом AspireAssist™ за 52 тижні випробувань втратили близько 14 кілограмів зайвої ваги (31,5% зайвої ваги або 12,1% загальної). Пацієнти з контрольної групи втратили лише 4 кг зайвої ваги (9,8% зайвої ваги або 2,5% загальної).

На жаль, система AspireAssist™, окрім багатьох переваг,  має і свої недоліки, а саме:

  1. місцеві реакції шкіри на присутність клапана;
  2. можливість інфікування рани;
  3. диспепсичні явища;
  4. подразнення слизової оболонки шлунка кінцем зонда.

За недовгий час використання системи у неї з’явились свої прихильники та критики. Зокрема, частина критиків вважає, що прилад стимулює нервову булімію, і у важких випадках це може призводити до анорексії. Прихильники стверджують, що за час клінічних випробувань про такі випадки не повідомлялося, і AspireAssist™ залишається реальною альтернативою об’ємним хірургічним втручання (вертикальна гастропластика, бандажування шлунка, гастрошунтування, біліопанреатошунтування) для пацієнтів з ожирінням ІІІ ступеню, яке не піддається іншим методам лікування. Залишається сподіватись, що при більш широкому використанні пристрою буде можливість детальніше проаналізувати його недоліки та переваги, отримати клінічні рекомендації лікарів та дати поради хворим.

Роман Верник, лікар уролог, Компанія БіМедіс