ЛАТЕНТНА ЗУБНА ІНФЕКЦІЯ ПІДВИЩУЄ РИЗИК ЗАХВОРЮВАННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННИМИ ХВОРОБАМИ

Серцево-судинні хвороби займають лідируюче місце в смертності для чоловіків і жінок в США, складаючи приблизно 610 тис смертей щороку.

Ураження коронарних артерій є найбільш поширеним серцевим захворюванням, яке обумовлене відкладенням тромбоцитарної бляшки в коронарних судинах, що різко зменшує приплив крові до серця.

Загальновідомі фактори ризику серцево-судинних захворювань включають: ожиріння, фізичну пасивність, куріння, високий кров'яний тиск, підвищений рівень холестерину і цукровий діабет. Однак, дослідники настійно рекомендують включити в цей перелік зубні хвороби.

У минулому році, наприклад, публікація в журналі "Infection and Immunity" висунула теорію про вплив бактеріальної інфекції ротової порожнини, зокрема захворювання ясен, на підвищення ризику прогресування серцево-судинних захворювань.

На даний момент, дослідники з університету Хельсінкі з Фінляндії відкрили зв'язок між дентальною інфекцією, відомої як періодонтит, і більш високим ризиком розвитку гострого коронарного синдрому (ГКС), - узагальнюючого поняття, яке має на увазі блокаду припливу крові до міокарда по коронарних артеріях.

Співавтор дослідження John Liljestrand, співробітник відділення хвороб ротової порожнини та щелепно-лицевої ділянки університету Гельсінкі, з колегами опублікували дане відкриття в Journal of Dental Research.

Періодонтит - це стан, що характеризується запаленням пульпи зуба, швидше за все викликане інфекцією. Карієс є найчастішою причиною апикального періодонтиту.

Поки пацієнт не відчує болю, він може і не знати про дрімуючий в його зубах інфекції, вважаючи себе абсолютно здоровим. Велика частина випадків розкривається несподівано при виконанні комп'ютерної томографії щелепи.

Періодонтит незалежно один від одного асоціюється як з гострим коронарним синдромом (ГКС), так і з захворюванням коронарних артерій.

У дослідженні задіяно 508 чоловік із середнім віком 62 роки, які страждали на серцеві захворювання.

Всім пацієнтам була проведена ангіографія, яка визначила, що 36% пацієнтів мали стійке захворювання коронарних артерій, 33% страждали на гострий коронарний синдром, а решта 31% мали не виражене захворювання коронарних артерій.

Використовуючи панорамну комп'ютерну томографію, дослідники оцінювали структуру зубів і щелеп. Вони виявили, що 58% пацієнтів мають, принаймні, один запальний осередок, тобто ознака апикального періодонтиту.

Результати показують, що пацієнти з апікальним періодонтитом були більш схильні до захворювання коронарних артерій або до гострого коронарного синдрому. Цей зв'язок був сильніше у пацієнтів, які не лікували періодонтит і вимагали пломбування каналів кореня зуба, збільшуючи більш ніж в 2,7 рази ризик захворювання гострим коронарним синдромом.

Отримані результати залишалися колишніми, після врахування кількості можливих спотворюючих факторів, включаючи вік, стать, наявність цукрового діабету, ожиріння, куріння і кількості зубів в ротовій порожнині.

На підставі отриманих даних, дослідники впевнені, що періодонтит може розглядатися, як фактор ризику для серцевих хвороб.

"Наше відкриття підтримує гіпотезу, що ендодонтичне запалення незалежно пов'язано із захворюванням коронарних артерій і, частково з гострим коронарним синдромом. Це становить величезний інтерес в майбутньому для охорони здоров'я, беручи до уваги високу поширеність запальних захворювань ендодонтичного шару зубів і захворювань коронарних артерій. "- Говориться в доповіді.

Крім того, команда дослідників виявила, що пацієнти з апікальним періодонтитом мають високий рівень антитіл в крові, які асоційовані з поширеними бактеріями, що може говорити про поширеність інфекції ротової порожнини по всьому організму.

Для того, щоб захистити серце, вчені радять пацієнтам засвоїти стратегію попередження або лікування інфекції ротової порожнини, яка часто буває безсимптомною.

Андрій Грищишин, лікар, Компанія Bimedis