МІНІМАЛЬНИЙ, ПРАКТИЧНО ПРИЙНЯТНИЙ РИЗИК: УЛЬТРА-НИЗЬКА ДОЗА ПРИ КТ ОБСТЕЖЕННІ

Відкриття рентгенівського випромінювання (Х-промені) здійснило суттєвий вплив на увесь світ. Після багатьох випробувань та дослідів ми прийшли до висновку, що іонізуюче випромінювання можна застосовувати не лише для діагностики захворювань, але і для знищення ракових клітин за допомогою радіотерапії. З того моменту, як шкідливий вплив рентгенівського випромінювання став відомою проблемою, державні агентства та медичні організації прикладають зусиль, щоб утримувати дозволену дозу опромінення на мінімально можливому рівні (принцип as low as reasonably achievable  - ALARA).

Пряма кореляція між опроміненням та ризиком розвитку раку уже багато років дискутується, але категоричні, принципово нові зміни у процедури не вносилися вже давно. У нашій статті "Розгляд безпорогової лінійної теорії" детально вивчається ця тема. Одним з найголовніших джерел радіації для населення являється КТ дослідження. Чи існує спосіб мінімізувати дозу небезпечної радіації?

Ультра-низька доза

Команда вчених з NYU Langone Medical Center змогла реалізувати практично неможливе завдання. Вони знизили середню дозу випромінювання при КТ дослідженнях від 0,43мзВ до 0,03 мзВ, що у 14 разів менше! Їм вдалося отримати дозу, величина якої ідентична тій, що впливає на пацієнта при рентгенологічному обстеженні органів грудної клітини.

Для того, щоб досягти такого успіху, вчені розробили новий режим, який назвали REDUCTION (Reduced Effective Dose Using Computed Tomography in Orthopedic Injury). З серпня 2014 р. і до березня 2015 р. 50 пацієнтів із симптомами внутрішньосуглобового перелому були обстежені із застосуванням нового режиму. Знімки порівнювалися зі схожими знімками аналогічних травм, отриманими при звичайному КТ обстеженні. Результати показали, що чутливість та специфічність для ультра-низької дози були 98% та 89% відповідно. Хірурги-ортопеди, які оцінювали знімки, не мали жодних нарікань щодо їхньої якості.

КТ скан перелому великоберцової кістки при ультра-низькій дозі (зліва)  у порівнянні зі звичайним КТ сканом

Що це означає для лікарів та пацієнтів

Ще не зрозуміло, чи будуть вчені продавати або просувати цей режим на ринку, але переваги такої низької дози дійсно вражають. З такою інновацією лікарям, коли вони призначають пацієнтам КТ, більше не доведеться розмірковувати і вирішувати, буде очікувана користь вищою, ніж потенційні ризики, чи ні. А пацієнти зможуть спати спокійно, знаючи, що їх не опромінювали високими дозами радіації.

Утримувати дозу на низькому рівні – наш пріоритет №1, особливо, коли мова йде про дітей та підлітків з організмами, які лише розвиваються. Наукове дослідження підтвердило, що КТ з ультра-низькою дозою прирівнюється до звичайної КТ у випадку діагностики внутрішньосуглобових переломів, але вчені з нетерпінням чекають моменту, коли можна буде розширити сферу застосування цього режиму.

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс