• >
  • Новини
  • >
  • Ультразвук
  • >
  • УЛЬТРАЗВУКОВА ТЕХНОЛОГІЯ ДОЗВОЛЯЄ З ТОЧНІСТЮ ОЦІНЮВАТИ ЖИРОВУ ХВОРОБУ ПЕЧІНКИ

УЛЬТРАЗВУКОВА ТЕХНОЛОГІЯ ДОЗВОЛЯЄ З ТОЧНІСТЮ ОЦІНЮВАТИ ЖИРОВУ ХВОРОБУ ПЕЧІНКИ

Ультразвукове дослідження неначе дане нам вищими силами для його застосування у медицині. За допомогою УЗД ми можемо зазирнути глибоко всередину органів та систем, не завдаючи при цьому шкоді ні собі, ні пацієнтові. Ми покладаємося на перинатальне УЗД, адже, завдяки численним дослідженням було доведено, що це найбезпечніший метод. Нещодавно відбувся справжній «бум» в ультразвукових технологіях, який приніс нам такі методи як ARFI-еластографія, Фіброскан та acoustic structure quantification (ASQ). Нам пощастило, що наука постійно стрімко розвивається і незабаром ми зможемо оцінити стеатоз печінки (жирова хвороба печінки) точніше, і, що саме важливе, - неінвазивно.

Чому до цього ще ніхто не додумався?

З УЗД можна актуалізувати багато патологій печінки, у тому числі стеатоз. Та слід знати, що до того, як вчені з медичного центру Університету Неймегена (Нідерланди) відкрили цей метод, ми не могли у повному об’ємі оцінити жирову хворобу печінки (ЖХП) за допомогою ультразвуку. Завдяки наполегливій роботі, вони вдосконалили автоматизоване програмне забезпечення (ПЗ), яке можна встановити практично на будь-який УЗД апарат.

Хоча ця група досліджувала пацієнтів саме на домашньому парентеральному живленні (інфузія їжі через вену), що вразливі  до стеатозу, результати багатообіцяючі. Вчені порівняли показники від ПЗ з магнітно-резонансної спектроскопії (МРС) і дослідження виявили значну кореляцію між методами, що не може не радувати.

«Якщо використовувати налаштований УЗД апарат і наше ПЗ, ми отримаємо неінвазивний метод, який можна застосовувати для оцінки стеатоза печінки, і який зможе скоротити кількість біопсій», - відмітив головний автор, Герт Уарес.

(a)	Зображення в В-режимі, створене на основі радіочастотних даних ( прикладне логарифмічне стискання, амплітудна демодуляція, масштабування та перетворення розгортки). (b)	Конвертоване зображення в В-режимі з інтерактивним накладанням контуром жирного шару (біла пунктирна лінія), першочергово досліджувана область (білий прямокутник), автоматична сегментація в досліджуваній області (білі еліпси).

Шлях до прогресу не простий

Стеатоз печінки – це накопичення жирових включень у печінці. Частими причинами виникнення захворювання виступають: надмірне вживання алкоголю, ожиріння, а також інші патології метаболізму. Важливо знати, що зміни оборотні, якщо вчасно змінити стиль життя. У пацієнтів на парентеральному живленні може розвинутися дисфункція печінки, а в подальшому – наслідки, такі як фіброз та цироз печінки.

Так само, як і багато інших знахідок у медицині, вчені випадково відкрили для себе можливість використання ПЗ для оцінки стеатозу. Спочатку вони розробили ПЗ для області ветеринарії, а саме для корів, які часто страждають від цього захворювання. До того, як перевіряти методику на тваринах, науковці налаштовували програму на фантомах.

Програма обчислює та компенсує залежність глибини ультразвукового променю і згасання для поверхневих тканин. А отже, вона автоматично вибирає досліджувану область і показує цифру (в децибелах на сантиметр). Це кількісне вимірювання показує згасання сигналу у порівнянні з нормальними знімками печінки. Якщо затухання високе, то це означає, що і кількість жиру теж висока.

Порівняння з МР спектроскопією

Після підтвердження на тваринній моделі, дослідники вирішили показати, що ПЗ ефективне і для людей. Для того, щоб зрозуміти цінність діагностичного методу його необхідно порівняти з уже існуючими, визнаними способами дослідження. МРС – це загальноприйнятий метод, який надає нам кількісну інформацію про концентрацію жиру. Коли вчені порівнювали свої результати з МРС, вони зраділи сильній кореляції по всіх показниках, особливо залишковому коефіцієнту згасання. Із усього цього слідує, що цей ще неназваний метод має високу специфічність та чутливість для кількісної оцінки стеатозу печінки. 

Ще залишилося багато недослідженого

Це дослідження серед пацієнтів на пренатальному живленні проводили УЗД апаратом Sonos 7500 (Philips Healthcare) і 3-8 МГц фазованим датчиком. І що дійсно неймовірно – цю програму можна використовувати на будь-якому УЗД апараті з цифровим DICOM. За допомогою даного автоматизованого методу, можливо, у майбутньому будуть проводити скринінг на стеатоз для ранньої діагностики та лікування.

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс