ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИПЕРЕДИВ ВІЛ/СНІД ТА СТАВ ЛІДЕРОМ ПО ПРИЧИНІ СМЕРТІ ВНАСЛІДОК ІНФЕКЦІЙНОЇ ХВОРОБИ

Поширеність туберкульозу поступово підвищується ще з 2000 р., та, незважаючи на величезні зусилля, спрямовані на зміну внутрішньої та зовнішньої політики, а також на державні програми, ТБ вже випередив ВІЛ/СНІД і став основною причиною смертності від інфекційних захворювань. Носієм ТБ є кожна третя людина у світі, але хворіє значно менше осіб. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила план дій, спрямований на зниження смертності від ТБ на 90% і поставила за мету домогтися таких результатів до 2030 року. 

Глобальна епідемія

У 2014 р. приблизно 1,5 млн осіб померли від ТБ і 1,2 млн – від ВІЛ/СНІДу, у тому числі 400 тис. осіб хворіли на ТБ та ВІЛ/СНІД одночасно. Туберкульоз часто проявляється як опортуністична інфекція, що вражає тих, у кого ослаблена імунна система. Більше 95% випадків хвороби зареєстровані у країнах, що розвиваються, - тобто там, де можливості системи охорони здоров’я обмежені, а державний бюджет страждає від недостачі коштів.

Підвищувати рівень знань про ТБ у суспільстві надзвичайно важливо, щоб звичайні люди могли самостійно розпізнавати симптоми та якнайшвидше звертатися по допомогу. Очевидна проблема у боротьбі з ТБ – це недостатнє фінансування програм, пов’язаних з хворобою. У порівнянні з масштабним фінансуванням боротьби з ВІЛ/СНІДом, яке склало у 2014 р. 21, 7 млдр доларів, лише мізерні 6, 6 млрд доларів було витрачено на профілактику та лікування ТБ.

Серйозна проблема країн, що розвиваються, полягає ще й у тому, що лікарі не реєструють в обов’язковому порядку усі випадки ТБ в місцевих санітарно-епідеміологічних станціях. У результаті статистика, яка подається державними органами далі, виявляється не надто надійною. Відмінності у цифрах викликають тривогу. Згідно підрахунків, із 9,6 млн осіб, які захворіли ТБ у минулому році, лише 6 млн (62,5 %) були занесені до державного реєстру. Це означає, що решта 38% нових випадків захворювання або не були ідентифіковані, або не були офіційно зареєстровані. Якщо якісь країни приховують факти, то такі організації як ВООЗ можуть суттєво недооцінювати реальну картину поширеності хвороби.

Країнами, де було зафіксовано найбільше зростання захворюваності, виступають: Індонезія, Нігерія, Пакистан, Китай та Південна Африка.

Розв’язання проблеми резистентності до лікарських препаратів

Дослідження показали, що в кожній країні існують штами ТБ, стійкі до стандартного лікування. ТБ з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) – це особлива форма ТБ, що не піддається лікуванню препаратами першої лінії (ізоніазид, рифампіцин). До основних причин виникнення МЛС-ТБ відносять: невідповідне лікування, некоректне та недоречне застосування протитуберкульозних препаратів, використання ліків низької якості. МЛС-ТБ ефективно лікується препаратами другої лінії, але вони малодоступні і суттєво дорожчі.

 ТБ із широкою лікарською стійкістю (ШЛС-ТБ) – це особливо небезпечна форма ТБ, яка не реагує навіть на препарати другої лінії. Терапія вимагає застосування ще серйозніших медикаментів, що можуть викликати численні побічні явища. Рівень виліковності МЛС-ТБ складає близько 50%, для ШЛС-ТБ цей показник ще нижчий.

Ефективне прийняття рішень

З’ясування причин та застосування нових стратегій допоможе уникнути поширення стійких форм ТБ. Так, у США нещодавно оприлюднили Національний план дій по боротьбі з ТБ на локальному та глобальному рівнях. Що ж до країн, що розвиваються, то їм не варто приховувати реальний стан речей, адже недооцінювання ТБ, а особливо його резистентних форм, буде впливати на ситуацію негативно. Туберкульоз – це виліковна хвороба, і не існує об’єктивних причин і пояснень тому, що хтось повинен продовжувати від неї страждати.

FACT SHEET: Obama Administration Releases National Action Plan for Combating Multidrug-Resistant Tuberculosis. (2015, December 22). Retrieved December 28, 2015, from https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2015/12/22/fact-sheet-obama-administration-releases-national-action-plan-combating

Tuberculosis (Fact sheet N°104). (2015, October 13). Retrieved December 25, 2015, from http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs104/en/
 

Юрій Саркісов, доктор, компанія БіМедіс