НІМЕЦЬКІ ВЧЕНІ ЗНАЙШЛИ СПОСІБ ВИЯВЛЕННЯ ПРИХОВАНОГО ІНФАРКТУ МІОКАРДА ЗА ДОПОМОГОЮ МРТ СЕРЦЯ

Ішемічна хвороба серця (ІХС) вражає мільйони людей по всьому світу і є головною причиною смертності у багатьох країнах. Вона виникає, коли бляшки холестерину і запальний процес обмежують кровопостачання серця.

Команда німецьких учених зробила величезний крок у діагностиці важких захворювань серця, що дає пацієнтам другий шанс на життя. Учені використали метод пізнього контрастування гадолінієм (late gadolinium enhancement – LGE) у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, що дало можливість знайти інфаркт міокарда (ІМ), який не можна виявити стандартними методами.

Незважаючи на те, що більшість інфарктів (серцевих нападів) проявляються низкою класичних симптомів, такими як гострий біль в області серця і / або руки, ускладнене дихання і страх смерті, є так звані безсимптомні серцеві напади, які можуть впливати на результат захворювання.

«Ці пацієнти становлять майже половину з усіх, у яких знайшли ІМ. Отже, можна вважати, що приховані ІМ часто зустрічаються на LGE МРТ серця», – сказав доктор Бернхард Клампп і його колеги з відділення радіології в Університеті Еберхард Карлз у м. Тюбінген. «Хоча ці ІМ менші за розміром, ніж явні ІМ, вони все одно клінічно важливі, оскільки наявність ІМ пов'язана з несприятливим прогнозом».

З клінічних даних відомо, що багато пацієнтів, які страждають на ІХС мають змазані або безсимптомний перебіг хвороби. Це означає, що вони можуть перенести напад і навіть не знати про це. Цей факт також сильно впливає на прогноз, тому такі пацієнти потребують спостереження і застосування відповідної тактики лікування.

Проте, в цьому дослідженні Klumpp et al. вирішили вивчити безсимптомні серцеві напади у пацієнтів з підозрою на ІХС. Загалом було 240 пацієнтів: 182 чоловіків і 58 жінок. З цих 240, 181 мали в анамнезі ІХС і 76 перенесли напад в минулому. Усі пацієнти або вперше звернулися з симптомами ІХС, або мали такі симптоми в анамнезі (повторна поява або посиленням симптомів).

Пацієнтам проводили перфузію міокарда, функціональну візуалізацію та оцінку життєздатності тканини використовуючи МРТ апарат 1,5 Тесла (Magneto Sonata and Avanta, Siemens). Локалізоване посилення контрасту з чіткими контурами з основою на ендокардіальній границі на знімках LGE рахувались як ІМ. Усі знімки потім класифікували за розміром і місцем розташування. Кровопостачальну коронарну артерію і локалізацію описували згідно з рекомендаціями 17-ти сегментної моделі Американської асоціації серця. Ступінь інфаркту визначали напівкількісним методом за кількістю уражених сегментів, а місце розташування описували відповідно сегментам, які вражені. Пацієнтів з підтвердженим ІМ на LGE МРТ серця поділили на дві групи, перша - з ІМ в анамнезі, і друга - без ІМ в анамнезі. Отже, обидві групи порівнювали і аналізували за розміром, місцем розташування ІМ і функції лівого шлуночка.    

Мал. 1. Загальна кількість сегментів, задіяних у ІМ для кожного судинного басейну порівнювали для пацієнтів з явним (група 1) і безсимптомним (група 2) інфарктом міокарда. (LAD - передня низхідна гілка лівої коронарної артерії, RCA – права коронарна артерія, LCX – обвідна гілка лівої коронарної артерії). Знімок наданий доктором Бернхардом Кламппом.

Ішемічну хворобу серця підтвердили у 210 пацієнтів, 118 з яких (56%) мали ІМ на LGE МРТ серця, а 110 з 118 мали ІХС в анамнезі. Всього 69 з 118 пацієнтів (58%) мали ІМ в минулому. Середньостатистичне значення фракції викиду лівого шлуночка в першій групі становило 49 ± 11% (діапазон від 18% до 74%), а розмір ІМ був 4.9 ± 3. У другої групи, середньостатистичне значення фракції викиду лівого шлуночка було 52 ± 11% (діапазон від 22% до 72%), а розмір ІМ - 3.2 ± 2.1.

Результати показали, що пацієнти в другій групі були на багато старші, а розмір вогнища ІМ був значно менший, ніж у першій групі. Ці дані збігаються з дослідженнями, проведеними іншими вченими. Інфаркт міокарда у другій групі (безсимптомний ІМ) виникав набагато частіше в басейні обвідної гілки лівої коронарної артерії (LAD). Безсимптомний ІМ знайшли у 27% пацієнтів з ІХС в анамнезі і у 23% у яких підтвердили ІХС під час діагностики. Тобто, 42% пацієнтів не знали про те, що вони перенесли ІМ і до моменту виявлення на LGЕ МРТ серця не був виставлений такий діагноз. Ці дані вказують на те, що розмір вогнища ІМ безпосередньо впливає на ймовірність прояву класичних симптомів (у групі з ІМ в анамнезі розмір був значно більше). Також, локалізація у випадках безсимптомного ІМ була сконцентрована в басейні LCX, на відміну від першої групи, де ІМ локалізували переважно на передній стінці, яка постачається кров'ю LAD. «Наші результати підтверджують, що хронічний ІМ часто зустрічається у пацієнтів з ІХС. Але про 42% з усіх ІМ, досліджених за допомогою LGE МРТ серця на протязі цієї роботи, не було відомі до цього», – сказали автори, – «пацієнти, з клінічно безсимптомним ІМ складають 23% з усіх пацієнтів, яким поставили діагноз ІХС в цьому дослідженні і 27% пацієнтів у яких була ІХС в анамнезі. Таких пацієнтів потрібно відносити до групи підвищеного ризику на кардіальні події».

ІХС - дуже серйозне захворювання, яке вражає людей усіх країн світу і будь-якого соціального статусу. Часто, ІМ - це перший симптом ІХС, і якраз тому дослідження життєздатності тканини міокарда вкрай необхідно і може впливати на прогноз захворювання, а також на ризик розвитку ІМ або повторного ІМ.

Схожі новини:

1) 7 ТЕСЛОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ РІВНЯ НАТРІЮ МОЖЕ СТАТИ ПРОРИВОМ В ОБЛАСТІ МРТ

2) ЧИ ПОТРЕБУЄ СВІТ 20Т МРТ АПАРАТ?

3) МРТ ГОЛОВНОГО МОЗКУ