УЗД в смартфоні

У цій статті ми розглянемо портативні системи декількох світових брендів, що дають нам можливість проводити дослідження не відходячи від ліжка хворого маючи при собі власний смартфон (або планшет) та маленький кейс з датчиком, що зручно вміщається у кишені Вашого білого халату.

Philips Lumify та Chison Sonoeye -портативні ультразвукові системи, що складаються з лінійного, конвексного та секторного датчиків і безкоштовного програмного забезпечення, що працює на базі OS Android. Ключові переваги

  • Швидкість та доступність  – для проведення обстеження вам необхідно підключити датчик до смартфона або планшета за допомогою універсального кабеля ( type-c або micro-USB) та вибрати в спеціально встановленій програмі той вид обстеження який необхідний в даний момент.
  • Зручність – програма дає нам можливість ведення бази даних пацієнтів прямо у гаджеті, збереження відео та зображень, а також декілька видів експорту на інші носії, соціальні мережі, e-mail, тощо.
  • Комунікації – спеціальна функція в програмі дозволяє транслювати обстеження у режимі реального часу по типу системи Skype, тим самим спрощуючи обмін інформацією між лікарями та даючи можливість проведення on-line консиліумів.
  • Діагностична якість – використання технологій, що здійснюють високу проникаючу здатність, зменшують розмитість та приглушують артефакти.

 

Chison Sonoeye

Philips Lumify

2D режим

+

+

М-режим

+

+

Кольоровий доплер

+

+

PW – режим

+

-

Режим тканинної гармоніки (THI)

+

+

Автоматична оптимізація зображення

+

AIO

+

AutoSCAN

Покращувачі зображення

Compound

SonoCT

XRES

On-line комунікація

+

SonoRemote

+

Reacts

Мова

Англійська, китайська, німецька

Англійська

Тип підключення

Type-c

Type-c, micro-USB

Порівняльна характеристика датчиків

ЛІНІЙНІ

Chison Sonoeye P2 - лінійний датчик вагою 200г, з частотою 4.5 - 10.0 MHz , що підходить для обстежень молочної та щитоподібної залоз,скелетно – мязової системи, легень, судин та поверхнево розташованих структур. У робочій програмі створені розрахунки для щитоподібної залози та судин.

Philips Lumify L12-4 - лінійний датчик вагою 140г, з частотою 4-12MHz та глибиною сканування до 12см. Спеціально створені режими для обстежень легень, судин, скелетно мязової системи та поверхневих структур. Наявні розрахунки для визначення % стенозів при обстеженні судин.

КОНВЕКСНІ

Chison Sonoeye P5 - конвексний датчик з частотою 2.0 – 4.5 MHz.  Створені пресети та розрахунки для абдомінальних, акушерських досліджень; пресет для дослідження легень та судин черевної порожнини.

Philips Lumify C5-2  -  конвексний датчик  з частотою 2.0-5.0 MHz та глибиною сканування до 30см. В програмі створені пресети для обстеження черевної порожнини, легень, акушерства та гінекології.

СЕКТОРНІ

ChisonSonoeye P3 – секторний датчик з частотою 1.5-4.0 MHz та створеними програмами для обстеження черевної порожнини, кардіологічного обстеження та дослідження легень.

Philips Lumify S4-1 – секторний датчик  із частотою 1.0  -4.0MHz і глибиною сканування до 30см. Наявні програми FAST, кардіологічного обстеження, дослідження легень, черевної порожнини, акушерства та гінекології.

Також компанії Chison та Philips надають доступ до відео-інструкцій використання продуктів Sonoeye та Lumify відповідно.

Wi-Fi ДАТЧИКИ

Chison Sonoeye та Philips Lumify – системи, що працюють за допомогою кабельного з’єднання, типи яких представлені у таблиці вище. Проте, у світі кишенькових датчиків для ультразвукової діагностики є ще один вид з’єднання – безпровідний (wi fi).

На початках такий тип з’єднання був недосконалим, займав багато часу для з’єднання з телефоном чи планшетом і в роботі мав великий час затримки та перебої. Але технологічний світ не стоїть на місці і за останній рік виробники максимально спростили та оптимізували систему з’єднання датчика і пристрою і оновили програмні забезпечення, що дозволило забрати затримку в роботі і зробити швидшим час підключення, що суттєво спростило екстренну діагностику медичним працівникам. Також, у програмних забезпеченнях деяких виробників присутні оптимізатори, що знижують кількість та можливість виникнення артефактів у роботі.

Для початку ми познайомимось із Канадським виробником (саме так, Канада теж потрошку виходить на ринок виробництва узд обладнання) wi-fi датчиків Clarius.

Компанія пропонує широку лінійку 7 моделей, що мають змогу за допомогою безпровідного з”єднання WLAN підключатись до операційних систем Android та IOS.

 3 варіанти лінійних датчиків:

1.   L15HD з частотами 5-15 MHz та глибиною проникнення до 7 см відкриває для вас обстеження молочних залоз, легень, м’язово-скелетної системи та малих органів на вашому смартфоні чи планшеті.

2. L7HD з діапазоном частот 4-13 MHz та глибиною проникнення до 11см ідеально підійде для обстеження судин, також у програмі є клінічні пакети молочної та щитовидної залоз і мязово скелетної системи.

3. L20HD з частотами 8-20 MHz і глибиною проникнення до 4см підходить для роботи дерматологам, пластичним хірургам та ревматологам.

З конвексів цей виробник поки що пропонує лише C3HD із частотами 2-6 MHz та наявною глибиною проникнення до 30см і запрограмованими клінічними пакетами для обстежень черевної порожнини, акушерства і гінекології та легень.

За кардіологів Clarius теж подумав та випустив PA HD з частотами 1-5 MHz та глибиною проникнення до 30 см, що підходить для обстежень як дорослих так і маленьких кардіологічних пацієнтів. Наші аплікатори були приємно вражені якістю візуалізації саме цього ( у порівнянні з іншими безпровідними датчиками) wi-fi датчика, проте відмічаємо, що у роботі він все ж таки поступається Philips Lumify.

У переліку моделей Clarius активно фігурують EC7HD для ендовагінальних обстежень та мікроконвексний C7HD можливості тестування яких у нашої команди не було.

Усі датчики цього виробника мають вагу близько 390грамм,та у порівнянні з аналогічними пристроями інших виробників є габаритнішим за розмірами, з одного боку додаючи незручності в роботі, а з іншого вселяючи  відчуття  якості. У обоймі функціоналу є звичні В та М режими якість яких Ви можете глянути на клінічних зображеннях вище та опціональні режими кольорового і імпулсно-хвильового доплерів. Що приємно здивувало, так це можливість підключення датчика до діком серверу та експорт зображень за допомогою Bluetooth, що є не у всіх виробників.. Датчики самі по собі не вимогливі, здійснюють підтримку операційних систем з IOS 11 та Android 4.4.2, тобто можна буде використовувати навіть у бюджетних смартфонах. І найголовніше, що при роботі зі сканером Ви не відчуєте затримки у рухах та не побачите так званого “пливучого зображення”, за це виробникам величезний +.

ДАТЧИКИ RAMZED

Серед кишенькових датчиків на ринку доволі розповсюджені моделі компанії Ramzed.

На даний момент виробник випустив всього лише 2 моделі уз портативних датчиків:

Вага датчиків – 260 грам, що є трішки більшою ніж середньостатистична у порівнянні з аналогічними моделями інших виробників. Кількість кристалічних елементів досягає цифри 80, а це означає, що датчик належить до початкового класу і якість візуалізації буде відповідна.  Обидві моделі мають як провідний, так і безпровідний спосіб з’єднання. Головна особливість саме цих датчиків полягає  полягає у підтримці одразу 3х операційних систем (Windows, IOS, Android) чим може похвалитися не кожен виробник.
Якщо говорити про програмне забезпечення для цих датчиків, то воно універсальне, без потайних підменю і все одразу у вас знаходиться на дисплеї, що суттєво зменшує нам час обстеження.  Однією незручною опцією є те, що датчик з гаджетом необхідно з’єднувати вручну (через додаткове меню вверху програми), але це також відбувається доволі швидко і можна робити це прямо на шляху до ліжка пацієнта.

Ось декілька клінічних зображень за якими Ви можете оцінити якість візуалізації та інтерфейс програми.

Режими роботи: B; M; та режим кольорового доплера.

У функціоналі програмного забезпечення Ramzed  пресети для роботи з щитовидною та молочними залозами, програми для здійснення обстежень сонних артерій та периферичних судин, а також пресети для малих органів та поверхнево розташованих структур, це все є у переліку програм лінійного датчика.
Щодо конвекса, то тут як зазвичай за замовчуванням пресет для широких абдомінальних обстежень, обстежень передміхурової залози, гінекологічний та акушерські програми.

Клінічний пакет розрахунків є лише для акушерського обстеження, проте він лише для поверхневого (не спеціалізованого обстеження). Щодо інших програм, так там закладені звичайні розрахунки, що дають нам змогу виміряти дистанцію, площу та об’єм структур.

ВЕТЕРЕНАРНІ КИШЕНЬКОВІ ДАТЧИКИ

Останнім часом доволі часто надходять запити на уз обладнання для сфери ветеринарії. З власного досвіду можемо сказати, що чим менший за об’ємо апарат апарат, тим ветеринарам буде легше працювати, тому що у цій сфері необхідно завжди щось крутити, переміщати, підлаштовуватись під кожного пацієнта, адже наші улюбленці зачасту примхливі і сидіти на одному місці вони довго не можуть.

Людина з досвідом роботи на різних системах в уз діагностиці зможе підналаштувати під себе апарат так як їй буде найбільш оптимально, що це означає: якщо в апараті не передбачений певний вид обстежень, на приклад, ветеринарні обстеження на програмному забезпеченні для обстежень людини, то досвідчений ветеринар зможе зробити його і без вже налаштованих пресетів для тварин, а зробить це він за допомогою тих оптимізаторів, що вже наявні в тій чи іншій системі, знаючи їх принципи роботи.

Так ось, до чого це я, в системах перерахованих вище, ветеринарне програмне  забезпечення поки що  є лише в Chison Sonoeye, де налаштовано пресети від певних видів тварин. Якщо Ви ветеринар і розглядаєте покупку іншого виробника,  то будьте готові до того, що налаштовувати та зберігати пресети, Вам потрібно буде з допомогою лікаря – аплікатора, або ж власноруч.

Також для початківців ветеринарів, які вподобали кишенькові уз сканери, ми розглянемо ще один варіант із наявним ветеринарним програмним забезпеченням – Konted Dual head.

Один пристрій який містить в собі 2 види датчиків для узд (конвексний та лінійний) та дозволяє зекономити кошти, час і охопити одномоментно широкий спектр обстежень: від маленьких тварин, до великих порід собак та великої рогатої худоби.

Частоти датчиків: лінійний – 7.510 та конвексний – 2.5 – 5 MHz.

У пристрої закладено 128 кристалічних елементів, та за візуалізацією він відноситься до кишенькових сканерів середнього рівня.

Вага датчика 227 грам, і якщо враховувати те, що в нас 2 в 1, то це взагалі чудовий результат інженерії.

Цікаво те, що сканер може працювати як і через кабель, так і за допомогою бездротового з’єднання, але враховуючи наш досвід, то ми звичайно рекомендуємо все ж дротове, воно допомагає пристрою швидше обробляти інформацію, а означає мінімум затримки і кращу візуалізацію в різних режимах роботи.

Режими роботи: B; M; B+M; Енергетичний та кольоровий доплери, а також імпульсно хвильовий.  А з програм, що закладено в програмне забезпечення, так це пресети для котів і собак за замовчуванням, а також можливість додавати нові пресети. З клінічних пакетів є лише поверхневий акушерський, та можливість проведення простих розрахунків для вимірювання дистанцій, площі та об’єму структур.

BUTTERFLY IQ +

На ринку «узд в смартфоні» часто фігурує компанія Butterfly iQ+. Це американська компанія, яка на ринку нещодавно, та зразу ж намагається скласти конкуренцію виробникам уз обладнання, що вже на цьому так би мовити «собаку з’їли». Сам дизайн пристрою, сайт компанії, ідея та в цілому проект на перший погляд ТОП і справді одразу ж заманює потенційного покупця, та чи насправді все там так солодко?

З переваг виробника – можливість підключення до 2х операційних систем IOS та Android. Простота меню, та велика кількість запрограмованих за замовчуванням пресетів. Датчик не габаритний, не важкий та справді зручно лежить в руці.

Окремо є програмне забезпечення для ветеринарів. Можливість підключення до пристрою лише за допомогою кабеля і як є в описі на перший погляд є режими роботи B, M, B+M, кольорового та енергетичного доплерів і імпульсно хвильового. Здається, на перший погляд, що датчик впринципі може конкурувати з флагманами, проте є в ньому деякі особливості і описані вони внизу сайту маленьким шрифтом, а саме:

1. Pulsed Wave Doppler only available in the U.S. (for iQ and iQ+ users) and Canada (iQ+ users only).
2. TeleGuidance™ only available for iOS devices.
3. Biplane Imaging™ is only available for iQ+ users.
4. Auto Bladder Volume tool is not available in Canada for iQ users.
5. Fetal Heart Sounds only available in USA and Canada, for iQ+ users only.

Тобто, якщо ви працюєте в Європі, Азії, Африці чи Австралії – ви не зможете повноцінно насолоджуватись функціоналом цього пристрою. Все що ви зможете – це проводити обстеження у B, M режимах, та кольоровому доплері, все. А ціна для користувачів однакова всюди – 2399 дол за датчик. І це ще не кінець, тому що крім того що Ви заплатите за датчик, для того щоб отримати повний функціонал з опцією навчання для початківця, можливістю ділитись знімками з іншими спеціалістами і т.д Вам необхідно буде платити щороку додатково 420дол.

Як на мене, то така собі перспектива. І до того ж, якщо на сайті правильно переглядати клінічні зображення (оцінювати наявність артефактів, диференціацію тканин, затухання шумів), то візуалізація з натяжкою є середнього рівня.

Перечитавши короткий аналіз виробника та переглянувши основні переваги та недоліки, думаю, що висновок Ви можете зробити самі.

І останній виробник якого ми б хотіли «препарувати» - це китайський виробник wi fi датчиків Sonostar. Як і Konted датчик має 2 лінзи (конвексну та лінійну).

Потужну піар компанію Sonostar ніколи не проводив, максимально мінімалістичний сайт в якому на одній сторінці викладена вся необхідна інформація для потенційного користувача та додані клінічні зображення.

Вага датчика: 230грам; Межі частот – 7.510 (лінійний) та 3.55 (конвекс).

У функціоналі апарату присутні B, B/M, Color, PW, PDI режими ( і вони працюють у всіх регіонах, на відміну від Butterfly). А однією з особливостей – є можливість підключення до 3х операційних систем (IOS, Windows, Android).

З клінічних пакетів, є лише акушерський та можливість здійснення дистанції, площі та об’єму структур. Клінічні зображення Sonostar:

Знаючи тенденцію розвитку кишенькових датчиків та швидкість прогресу технологій, ми не сумніваємось, що майбутнє саме за портативною швидкою якісною та доступною кожному діагностикою.

КАТАЛОГ ОБЛАДНАННЯ ТУТ