Реабілітаційний пристрій «Музична рукавичка» (MusicGlove) дозволяє відновити рухи рукою після інсульту

Майже 80% людей, що перенесли інсульт у якості ускладнень мають слабкість у руці або нозі – парез, та близько 50% мають парез м'язів половини тіла. Відновлювальні вправи з м'язами ураженого боку тіла дозволяють їм відновитися та рухатися знову. Зазвичай відновлювальна терапія триває протягом двох-трьох тижнів у лікарні. Після виписки пацієнта відправляють додому, де він повинен виконувати певний комплекс вправ.

 

Після інсульту найбільше відновлення спостерігається протягом трьох місяців, далі відбувається стабілізація процесу (плато) протягом півроку. Тим не менше, дослідження показали, що мозок може покращувати своє функціонування протягом тривалого часу та має здатність до самовідновлення. Так, команда дослідників MagicGlove виявила, що навіть через десять років після перенесеного інсульту функціонування руки може покращуватися після застосування розробленого ними приладу.

 Прилад MusicGlove («Музикальна рукавичка») був винайдений Н. Фрідманом з Каліфорнійського університету в Ірвіні, для того, щоб заповнити пробіл між дорогою апаратурою для реабілітації, що використовується у клініках, та домашньою реабілітацією. MusicGlove виглядає як рукавичка з приєднаними до неї струнами, та має сенсори на подушечках пальців для уловлювання рухів. Вона поєднана з комп'ютерною грою, у якій пацієнт виконує рухи рукою, що імітують «програвання» музичних нот. З покращенням функціонального стану рівень складності програми зростає. Рухи MusicGlove імітують функціональні рухи, такі як «щипок ключа» чи «опозиція пальців».

Згідно досліджень розробників MusicGlove, після її використання у пацієнтів була відновлена здатність робити такі повсякденні завдання, як зав'язування шнурків у взуття, миття посуду, користування пультом дистанційного керування та самостійне миття у ванній. Метою роботи з MusicGlove є досягання рівня 1000 повторів занять за тиждень, і дослідження показали, що за два тижні занять пацієнти можуть виконувати навіть більше навантаження. За словами пацієнтів, покращення функції руки вдається досягнути у середньому на 20% навіть через три роки після перенесеного інсульту, коли надія на поліпшення є вже малою.

Згідно результатів рандомізованого, контрольованого дослідження MusicGlove, опублікованих у журналі «Нейроінженірінг та реабілітація», у пацієнтів, які використовували MusicGlove, було відзначено набагато вищий рівень поліпшення функцій руки вже через два тижні порівняно з людьми, які робили звичайні реабілітаційні вправи.

До того ж MusicGlove потребує мінімального впливу з боку реабілітолога (терапевта) поки пацієнт грає у гру на пристрої, тобто можна проводити більш інтенсивну реабілітацію без збільшення кількості персоналу. Також цей пристрій записує точну кількісну інформацію, яка дозволяє реабілітологу ставити нові цілі для своїх пацієнтів та відстежувати функціональне покращення протягом тривалого часу. Технологія MusicGlove є простою у використанні та має низьку ціну,  що робить її вигідною для тих клінік, які зазвичай не мають доступу до інших роботизованих (смарт) реабілітаційних технологій та обладнання, які можуть коштувати понад 50 тисяч доларів та вимагають високої кваліфікації для їх використання.