Плівковий чи цифровий рентген – класика чи сучасність?

Сучасне лікування зубів в стоматології неможливе без проведення рентгенівських досліджень. Рентгенологічні методи дослідження є провідними в діагностиці захворювань щелепно-лицевої області, що зумовлено їх достовірністю і інформативністю. Дентальна рентгенографія вважається практично безпечною процедурою, в рік дозволено робити до 500 прицільних знімків.

Види рентгенографії для стоматології

Рентгенографія, яка застосовується в стоматології, буває різних типів:

  • внутрішньо- і позаротова, ортопантомографія;
  • томографія;
  • контрастна рентгенографія;
  • комп'ютерна радіовізіографія і деякі інші методики.

Для отримання знімків використовують два основні типи апаратів – плівкові та цифрові.

Стоматологічний плівковий рентген

Плівковий рентген коштує дешевше. Однак в обслуговуванні він обійдеться набагато дорожче цифрового. Адже для нього необхідно обладнати цілу фотолабораторію, не кажучи вже про плівку, яку потрібно буде постійно докуповувати.

Dental X-ray

Контактна рентгенографія вприкус дозволяє отримати зображення частини альвеолярного відростка, що включає в себе від одного до трьох зубів. У такому випадку плівка утримується прикушенням її зубами. Однак отримані контури зубів і навколишніх тканин при такому методі виходять менш чіткими, ніж при внутрішньоротових контактних знімках. Даний спосіб знайшов застосування під час обстеження тих пацієнтів, у яких рот відкривається обмежено, а також при дуже великій чутливості і блювотному рефлексі, для виявлення новоутворень в підщелепній і під'язиковій слинних залозах, зубах. Вивчення самого знімка проводиться при світлі за допомогою спеціального приладу негатоскопа.

Раніше стоматологи застосовували виключно плівкову рентгенографію. Однак, зображення на такому знімку нерідко спотворюється, що ускладнює постановку діагнозу.

Цифровий рентген для стоматології

Цифровий рентген набагато зручніший в роботі в порівнянні з його застарілим аналогом. Під час його експлуатації немає необхідності в плівці, тільки якщо пацієнт не попросить роздрукувати знімок. Такий апарат зручний як для лікаря, так і для людини, якій необхідно дослідження порожнини рота.

Dental digital x-ray

Цифрові рентгенівські системи складаються з електронного сенсора (або детектора, датчика), перетворювача аналогового сигналу в цифровий, комп'ютера і монітора або принтера для демонстрації зображення. Цифрова рентгенографія вперше стала реальністю в кінці 1980-х рр., коли доктором Francis Mouyen була створена система RadioVisioGraphy (RGV). Ця система була перетворена в RVGui (Trex Trophy, Danbury СТ). Приклади інших доступних систем: Dexis Digital X-Ray (Provision Dental Systems, Palo Alto, CA) і Computed Dental Radiography (CDR) (Schick Technologies, Long Island City, NY).

Переваги цифрових рентгенівських апаратів:

  1. Цифровий рентген потребує менше часу на отримання зображення. Таким чином, знижується і кількість променевого впливу на людину на 90 % -95 % в результаті скорочення експозиції, так як чутливість датчика вище, ніж у рентгенівської плівки. До того ж, є можливість за одне відвідування зробити до 15 знімків. Наприклад, рентген - навантаження при сучасному цифровому панорамному знімку прирівняна до 10 днів роботи за звичайним комп'ютером.
  2. Весь процес діагностики займе не більше хвилини. До того ж вам не доведеться притискати в роті шматок рентгенівської плівки.
  3. Цифровий рентген вважається найбезпечнішим для жінок в період вагітності і лактації
  4. Зображення знімка більш чітке і контрастне завдяки високій роздільній здатності;
  5. Відсутність можливості неякісного проявлення. Це означає, що не потрібно робити процедуру ще раз, адже знімок зберігається на комп`ютері.
  6. По цифровому знімку можна розрахувати довжину кореневого каналу, використовуючи апекс-локатор;
  7. У лікаря є можливість при необхідності збільшити фрагменти зображення, що дозволяє більш точно судити про щільність, структуру зуба і оточуючих його тканин. Це вкрай важливо для точної постановки діагнозу, визначення тактики лікування та прогнозу лікувальних заходів.
  8. Лікар може передавати рентген іншому фахівцю моментально, навіть якщо той знаходиться за межами даного лікувального закладу.
  9. Знімок, зроблений на цифровому апараті, зручно зберігати у вигляді комп`ютерного файлу.

Dental X-ray

Основна перевага для здоров’я пацієнта - цифровий рентген видає набагато менше променеве навантаження в порівнянні з плівковими рентгенівськими апаратами.

На даний час, цифровий рентген користується більшою популярністю серед лікарів-стоматологів, що пояснюється цілим рядом його переваг над плівковим. Ціна цифрового рентген-апарату коливається в межах $25 000 - $100 000.

Станіслав Царик, лікар, Компанія Bimedis