НОВИЙ ПРИСТРІЙ ЗДАТЕН УТВОРЮВАТИ ЦІЛІ ОРГАНИ ІЗ МІКРОТКАНИН

Протягом багатьох років вчені намагалися придумати новий спосіб вироблення тканин та органів із сирих клітинних матеріалів. Недавно відбувся прорив в цьому напрямку за допомогою 3D технологій друку, проте 3D друк біотканин має і свої недоліки. Він здатен друкувати тільки тонкі листи живої тканини, без васкуляризації та не здатен формувати багато шарів тканини. Із впровадженням 3D друку технологічні можливості розширюються з кожним роком, проте все-одно ще не вдається досягнути основної мети – створення цілих органів.

Вчені із Браунівського університету розробили пристрій Bio-Pick, Place and Perfuse – BioP3. Головний спеціаліст, Джефрі Морган та його команда новаторів винайшли BioP3 як мініатюрний завод зі створення органів, здатний накладати мікротканини, котрі являються структурними одиницями функціональних тканин. Інновація не закінчується на цьому етапі, оскільки команда вважає, що їх пристрій має потенціал збирати цілі органи.

Морган впевнений, що “порівняно з 3D друком, що виводить незначну кількість клітин, наш підхід є значно швидшим завдяки заздалегідь зібраним структурним одиницям з функціональними формами та в тисячу разів більшою кількістю клітин на одиницю”.

Команда показала, що BioP3 можна легко зібрати з дешевих запчастин з будь-якого магазину господарських товарів, і обійдеться це всього в $200. Основні частини пристрою складаються з прозорої пластмасової коробки з двома відділами, один для зберігання мікротканин, а інший – ля монтажу та складання структурних одиниць. Насадка з проникним мембранним наконечником, відповідно, використовується оператором для ручного вакуумного присмоктування для того, щоб преміщати мікротканини без пошкодження на робочу платформу. Система трубочок доставляє постійний потік рідини, перфузуючи поживні речовини та виводячи шлаки, заміняючи судинну систему. Зібрані мікротканини з часом приростають одна до одної, формуючи єдину біологічну структуру.

“Ми тільки приходимо до розуміння, які живі тканини та органи ми можемо створювати і як можна розробляти васкулярні мережі в межах цих структур,” – сказав Морган.

Команда виконала декілька пробних проектів, включаючи структуру із 16 кілець та 4 медових стільників. Хоча ці досягенення не можна порівнювати зі створенням цілого органа, проте команда вважає, що після автоматизації процесу нашаровування в майбутньому можна буде зібрати і цілий орган. На сьогодні, команда сформувала структури з різними типами клітин: клітини гепатоми Н35, клітини пухлини яєчника KGN та клітини раку молочної залози MCF-7.

Оскільки новизна такого підходу безпрецедентна, команда отримала грант від Національного наукового фонду (National Science Foundation – NSF) на $1,4млн. Грант буде використаним для автоматизації процесу нашаровування для пришвидшення продукції.

За даними статистики, понад 100,000 людей в США стоять в черзі на пересадку органа, більша частина з котрих може не дожити до дня здійснення пересадки. Якщо цей новий пристрій зможе створювати органи із сирого матеріалу, життя багатьох людей, які мають потребу в пересадці, можна врятувати.

http://vimeo.com/114170299