УЗД АПАРАТ МАЙБУТНЬОГО: МІНІАТЮРИЗАЦІЯ УЛЬТРАЗВУКОВОГО ОБЛАДНАННЯ

У 2015 році зростаючий попит на портативні пристрої спровокував появу на ринку медичного обладнання мініатюрних моделей ультразвукових сканерів, покликаних прискорити процес діагностики, підвищити якість обслуговування та спростити догляд за хворими. Апарати подібного роду – революція в області ультразвукових досліджень, так як вони радикально змінюють підхід до організації ультразвукової діагностики, ведення вагітності, геріатрії, догляду за важкими та хронічно хворими пацієнтами, а також методи роботи патронажних служб.

УЗД апарат на базі портативного планшетного комп’ютера

Ідея об’єднати функціонал планшетного ПК з можливостями ультразвукового апарату народилась в інженерів давно, але перші конкурентоздатні моделі з’явилися на межі 2015-2016 років. За їхню основу були взяті принципи мініатюризації, високої ефективності та зручності для щоденної експлуатації. У підсумку отримано мобільний багатофункціональний пристрій, за допомогою якого УЗД діагностика отримала шанс стати загальнодоступною.

Сфери застосування УЗД-планшетів охоплюють діагностику поверхнево розміщених органів та новоутворень, вивчення черевної порожнини, акушерство та гінекологію. Ергономічна конструкція сканера зробила його незамінним у критичних ситуаціях, таких як стихійні лиха, промислові аварії та катастрофи. Планшетний сканер вмикається за кілька секунд, а заряд вбудованої перезаряджуваної батареї забезпечує в середньому до 2,5 годин безперебійної роботи з візуалізацією зображення на сенсорному екрані.

УЗД апарат на базі планшета керується за допомогою вбудованого сенсорного екрану, як сучасний мобільний смартфон або звичайний планшетний комп’ютер. Портативний пристрій можна порівнювати по функціоналу зі стаціонарними діагностичними системами: за його допомогою можна здійснити автоматичне вимірювання, зберегти фото та відео, а також передати дані, використовуючи модуль wi-fi або dicom.

Одним з перших таких планшетів, що потрапив на європейський ринок, став Philips VisiQ. Пристрій сумісний з одним датчиком і підтримує функцію доплерографії. Доступні імпульсний доплер, колірний доплер та 2D B&W режим сканування. Вбудована технологія широкосмугового формування ультразвукового сигналу дозволяє виводити на УЗД апарат зображення підвищеної чіткості, на якому можна роздивитися навіть пальчики на ніжках немовляти!

УЗД апарат на базі мобільного телефону

У березні 2016 року в Нью-Йорку, на конференції Американського інституту ультразвуку, було презентовано перший у світі ультразвуковий сканер на базі смартфона. Кишеньковий УЗД-апарат розробила канадська компанія Clarius Mobile Health. Компактний пристрій працює під керівництвом популярних і найбільш затребуваних операційних систем IOS та Android.

Для того, щоб почати використовувати інноваційний мобільний сканер, достатньо придбати спеціальний безпровідниковий датчик Clarius та встановити однойменну програму на підручний смартфон. Компактний прилад ідеально підходить для контролю за проведенням нескладних процедур, таких як прицільні ін’єкції, введення біопсійної голки та провідникова анестезія. З його допомогою лікарі зможуть проводити діагностику поверхнево розміщених органів та структур.

Ергономічна конструкція датчика дозволяє носити його в кишені, що робить прилад неймовірно легким та мобільним.

Сучасні портативні сканери коштують медичному центру від 25 до 80 тисяч доларів за одиницю, у той час як Clarius – у кілька разів дешевше. Він підійде для догляду за хворими вдома і стане невід’ємним атрибутом карети швидкої допомоги. На даний момент новинка проходить сертифікацію в США та Канаді. Щойно продукт отримає сертифікати CE, FDA та Health Canada, стартують його продажі у Європі. Очікується, що мобільний сканер Clarius буде постачатися у версіях як з лінійним датчиком, так і з конвексним.

Кишеньковий УЗД апарат для вимірювання об’єму сечового міхура

Разом з універсальними сканерами мініатюризація торкнулася і вузькоспеціалізованих галузей ультразвукових досліджень. Зокрема, сканування сечового міхура. З огляду на те, що катетеро-асоційовані інфекції сечових шляхів – це достатньо поширена внутрішньолікарняна проблема, виробники приділяють особливу увагу розробці недорогих мобільних УЗД-сканерів. Компактні кишенькові пристрої поєднують у собі функціональність стаціонарних апаратів з ергономікою мобільних телефонів.

Першими стали Signostics SignosRT та dBMEDx – УЗД апарати «кишенькового» типу, які дозволяють здійснювати безпечну неінвазивну діагностику сечового міхура. Пристрої автоматично вимірюють необхідні показники і виводять на екран результати досліджень, що дозволяє оперативно одержати інформацію для прийняття правильних клінічних рішень. Використання портативних сканерів знижує вірогідність розвитку інфекції сечових шляхів і дає можливість зекономити бюджет клініки на стаціонарних системах.

Олексій Стахів, лікар, компанія BiMedis