НОВИЙ МРТ МАРКЕР ВИЗНАЧАЄ ХВОРОБУ АЛЬЦГЕЙМЕРА НА НАЙБІЛЬШ РАННЬОМУ ЕТАПІ ЇЇ РОЗВИТКУ

Хвороба Альцгеймера (ХА) – це хронічне нейродегенеративне захворювання, яке є причиною 60-70% деменцій. Незважаючи на існування декількох гіпотез, що об’єднують патофізіологію ХА, одна із найбільш перспективних – це амілоїдна гіпотеза. Точніше, накопичення бета-амілоїдних пептидів вважається причиною пошкодження нейронів. Однак, коли визначаються бета-амілоїдні бляшки, уже пізно покращити прогноз пацієнта. Саме тому команда дослідників із університету Нортвестерн розробили МРТ маркер, який здатен не лише визначати, а й зв’язувати токсини, тим самим попереджуючи пошкодження нейронів. Цей спеціальний МРТ маркер містить магнітну наноструктуру та антитіло, що здатні “винюхувати” бета-амілоїдні токсини в мозку.

Найбільш рані ознаки початку хвороби

На відміну від попередніх діагностичних інстументів, цей [МРТ маркер] може визначати бета-амілоїдні олігомери замість бляшок, які при виявленні вже не підлягають адекватній терапії. Ці олігомери прикріплюються до синапсів нейронів, в результаті чого утворюються бляшки, які, скоріше всього, і стають причиною втрати пам’яті та деменції. Вважається, що такі олігомери формуютьтся за десятки років до клінічної маніфестації, тому можливість їх знищення стане безцінною для попередження цього захворювання.Команда дослідників експериментували з мишами з моделлю ХА та контрольною групою. Вони змогли чітко візуалізувати темні ділянки в гіпокампі (центр пам’яті), що характерно для ранньої дії токсину.

Новий підхід до лікування

Попередні результати показали, що навіть одна процедура з використанням МРТ маркера покращила стан тварин з ХА. Маркер також тестували на людських трупах з ХА, де візуалізувались темні плями бета-амілоїдних олігомерів в ураженому мозку. Боротьба з цією деструктивною хворобою стане легшою із вдосконаленням технологій та діагностичних можливостей. На сьогодні не існує ефективних препаратів для лікування ХА, однак коли вони будуть розроблені, ця нова технологія дозволить слідкувати за змінами на належному рівні.