ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ У СТОМАТОЛОГІЧНОМУ КРІСЛІ

Туберкульоз – одне з найдревніших захворювань людства, що згубило багато життів раніше і продовжує робити це сьогодні. Ще у Древній Греції хворобу називали «phtisis», що перекладається як «виснаження». Викликає туберкульоз паличка Коха (Mycobacterium tuberculosis), дуже стійка до будь-яких впливів навколишнього середовища.

Мікробактерії туберкульозу. БіМедіс.

Туберкульозна інфекція протікає у дві стадії: неактивна (потрапляючи в організм, частина бактерій зазнають інактивації під дією імунної системи, інша ж частина захоплюється імунними клітинами, формуючи таким чином туберкули, які знаходяться у легенях людини і жодним чином себе не проявляють) та активна стадія (під впливом якогось певного каталізатора мікобактерії покидають туберкули і вражають здорові частини легень, нирок і т.д.).

 Діагностика туберкульозу на ранніх стадіях значно підвищує кількість шансів на одужання без наслідків та ускладнень.

Яким же чином туберкульоз проявляється на ранніх стадіях, і як лікар-стоматолог може діагностувати це захворювання прямо у стоматологічному кріслі?

Діагностика туберкульозу. БіМедіс.

Діагностичним критерієм туберкульозу у ротовій порожнині служить «люпома» - специфічне новоутворення у вигляді горбику; жовтого кольору і діаметром 1-3 мм. Розміщуються ліпоми групами, що зливаються між собою. Характерним являється і наліт жовтого кольору, який вкриває вершини горбиків.

Симптом «яблучного желе»

Один із методів діагностики, який також легко здійснити у стоматологічному кріслі, – натискання стерильним предметним склом на вражену ділянку. У результаті таких дій вона обезкровлюється, і люпоми стають яскраво вираженими, у вигляді жовтих вузликів, що нагадують яблучне желе.

«Феномен Поспелова»

По люпомі слід провести пуговчатим зондом - якщо це дійсно вона, тоді зонд провалюватиметься у люпому.

Лімфатичні вузли щільні та спаяні

Діагностика туберкульозу на ранніх його етапах допоможе не лише професійно проконсультувати пацієнта і направити його до фтизіатра, але й запобігти небажаним наслідкам та ускладненням.

Ірина Тодорюк, лікар, компанія БіМедіс