НОВІ НАПРЯМКИ ТЕЛЕУЛЬТРАЗВУКУ ЗІ ВСЬОГО СВІТУ – WHATSAPP, РОБОТИ ТА NASA

Лікарі мають одну із найблагородніших професій, адже вони піклуються про нас, коли ми хворіємо, з глибоким співчуттям та щирим хвилюванням дбають про наше здоров’я. Як пацієнти, іноді ми припускаємо, що лікарі холодні та байдужі, але багато хто не знає про те, що вони постійно перебувають у стресовому стані. Існує не так багато професій, де помилка може вартувати людині життя, тому не варто на них злитися, коли медики ставлять чіткі детальні запитання.

Що було б, якби лікар не мав усіх необхідних інструментів для діагностики захворювання? Чи може критичне рішення, прийняття якого базувалося на недостатніх даних, стати причиною смерті людини? Лікарі у тих країнах, де мало медичних закладів, постійно відчувають труднощі у визначенні правильного діагнозу. Тенденція, яка нещодавно виникла в системі охорони здоров’я – це дистанційна діагностика, відома також як телемедицина, може використовуватися для здійснення висококваліфікованої діагностики провідними медичними закладами світу.

Ми розглянемо можливості застосування програмного забезпечення для віддаленого доступу до робочого столу (Remote desktop applications), мобільних програм на смартфонах та планшетах, веб-камер та навіть роботів. А також ми поринемо у світ міжнародних програм для дистанційної діагностики, якими користуються NASA, WINFOCUS, RAFT та інші.

Роботизовані медичні маніпуляції скоро з’являться і у вашому місті!

 Майже 100 років тому відважний пілот по імені Чарльз Ліндберг зумів подолати труднощі, ставши першою людиною, яка самостійно пролетіла Атлантичний океан від Нью-Йорку до Франції. 07 вересня 2001 р., за допомогою волоконно-оптичної Інтернет-технології і роботизованої хірургічної системи ZEUS, французький хірург у Нью-Йорку дистанційно провів холецистектомію (видалення жовчного міхура) пацієнтці у Франції, що отримала назву «Операція Ліндберга».

У минулому році Доктор Парто П. Сенгупта з Icahn School of Medicine at Mount Sinai, перебуваючи у Мюнхені (Німеччина), здійснив обстеження сонних артерій легені роботизовано рукою з ультразвуковим датчиком пацієнту, що знаходився у Бостоні (штат Массачусетс). Сканування зайняло лише 4 хвилини і було успішним, доводячи, що дистанційна діагностика можлива і з низько швидкісним Інтернет-підключенням також.

Зображення надано Mount Sinai Medical Center

Чи можливо «достукатися» до УЗД апарату на відстані?

Шляхом підключення одного комп’ютера (хост) до іншого (клієнт) через програму віддаленого доступу, експерти ІТ можуть діагностувати та усувати проблеми. Такі ж програми стануть у пригоді, коли ваша бабуся зателефонує і проситиме вас прийти полагодити комп’ютер, бо вона натиснула на банер, що обіцяв виграти мільйон доларів.

Використовуючи таку програму, як LogMeIn, яка має захищену 256 bit SSL/TLS енкрипцію та багато рівнів аутентифікації, експертні УЗД центри можуть отримати доступ до комп’ютера УЗД апарата в іншому закладі лише одним кліканням мишки. Потім спеціалісти можуть передати та поділитися зображеннями/відео через Skype або інші доступні способи передачі інформації. LogMeIn можна завантажити також і для iOS та Android, тому, навіть якщо лікар не перебуває у своєму кабінеті, він зможе з легкістю відкрити LogMeIn на своєму девайсі та отримати миттєвий доступ до пацієнта.

Більш прогресивні системи оснащені рядом мережевих камер для налаштування відео конференцій та відео сервером, підключеним до УЗД апарату. Якщо швидкість Інтернет-підключення дозволяє, можна високоякісно замінити реальну зустріч.

Напевно, найбільш інтригуюча пропозиція від компанії Remote Medical Technologies, це iMedHD2 Tele-Ultrasound System, що являє собою удосконалену програму віддаленого доступу. Вона не лише може захоплювати зображення, звукові доріжки та HD (1920x1080 пікселів) відео, але й є максимально безпечною, так як має кодовану систему передачі даних та відео. Ця унікальна програма також включає функції анотації у інтуїтивному користувацькому інтерфейсі, до якого лікарі та радіологи можуть отримати одночасний доступ, щоб порівняти та коментувати результати обстеження. iMedHD2 також сумісний з iOS та Android.

Коротка демонстрація iMedHD2 Tele-Ultrasound System

На землі, як у космосі

Ультразвукове дослідження – це єдиний діагностичний метод, доступний космонавтам у космосі. МКС (міжнародна космічна станція) нещодавно обновила свій УЗД апарат на модифікований General Electric Vivid q з повним пакетом функцій. Тісно співпрацюючи зі Всесвітньою інтерактивною мережею, що працює з УЗД в ургентних випадках (World Interactive Network Focused on Critical Ultrasound  – WINFOCUS), NASA вдалося розробити систему підготовки недосвідченого персоналу по використанню Vivid q та її датчиків. За умов незначного контролю лікарів з Землі, космонавтам вдалося успішно вивести потрібні фото та відео, які потім аналізувалися експертами. Травми можуть виникати і в космосі, де медична допомога дуже обмежена, і, якщо б не було можливості діагностувати їх, життя космонавтів опинилися б під загрозою.

Космонавт Кевін Форд (справа) проходить підготовку з системою Ultrasound 2 для інтегрованого кардіоваскулярного експерименту, а Аріел Родрігез (у центрі) виступає в ролі пацієнта.

Під час підготовчого етапу та формування плану управління УЗД в космосі, WINFOCUS вирішила «дотягнути» ультразвук до важкодоступних куточків нашої планети. Їхня методика зможе дати пацієнтам, що вже опинилися у «золотому часі» травми, період тривалістю біля однієї години, під час якого, за умови правильного ведення та обслуговування, можна буде запобігти летальним випадкам.

Програма RAFT для країн з обмеженими ресурсами

В ідеальному світі у кожному населеному пункті були б спеціалісти та обладнання преміум-класу, до яких звичайна людина мала б доступ. Навіть якщо гроші і не відіграють найважливішої ролі у цьому сценарії, фактично неможливо знайти висококваліфікованих місцевих спеціалістів, для яких складні випадки не викликали б труднощів у діагностиці. Останнє десятиліття Мережа телемедицини у франкомовній Африці (Réseau en Afrique Francophone pour la Télémédecine – RAFT) здійснювала активну діяльність в просвітницькій, клінічній та області охорони здоров’я.

RAFT розробила програмне забезпечення Bogou, яке дозволяє лікарям, аспірантам та студентам співпрацювати та обговорювати клінічні випадки. Bogou поєднує спеціалізовані центри із закладами загального профілю та навпаки, досягаючи країн, де спеціалістів мало, та надаючи можливість отримати експертні думки та поради. RAFT поширюється на країни Середнього Сходу та Південної Америки, але очевидно, що більш розвинені держави також можуть отримувати користь з таких новітніх ідей.

Програма Whatsapp і датчики для смартфонів

Останнім часом мобільні програми перетворилися у справжній бум, завдяки зниженню цін на смартфони та рекордній кількості, власне, завантажених програм. Бачачи, як пацієнти страждають без необхідної медичної допомоги, лікарі у Нігерії вирішили проявити ініціативу і знайти спосіб передачі даних пацієнта спеціалістам для отримання інших точок зору. Зараз практично у всіх є смартфон з Whatsapp для спілкування, тому використання цієї програми для швидких та точних інтерпретацій клінічних випадків стало елементарною справою. Вчені з Нігерії вважали необхідним застосування наукового підходу до визначення точності Whatsapp консультацій і показали 93% випадків згоди між віддаленими спеціалістами та місцевими лікарями.

Ще одне рішення – мобільна платформа для візуалізації, особливо необхідна в ургентній медицині – це УЗД на базі Android. У попередній статті ми описали, що собою представляє Philips Lumify. Платформи на Android також безцінні як метод обстеження пацієнтів, які фізично не можуть дістатися до медичного центру. Використовуючи мобільний Інтернет та «хмарну» інтеграцію, лікарі можуть надійним способом ділитися знімками пацієнтів.

Жодного пацієнта не залишаємо без допомоги – використання нових стратегій

Телемедицина – це новий багатообіцяючий напрямок, який допоможе пацієнтам економити їхній час та гроші, а лікарям – мати повну упевненість у своїх рішеннях. Ці інновації можуть дати дорогу новому виду медичного туризму, а саме віртуальному медичному туризму. Вам не доведеться їхати за медичною діагностикою, це лише ваші знімки подорожуватимуть Інтернетом.

Adambounou K, Adjenou V, Salam AP, et al. A Low-Cost Tele-Imaging Platform for Developing Countries. Frontiers in Public Health. 2014;2:135. doi:10.3389/fpubh.2014.00135.

Bediang G, Perrin C, Ruiz de Castañeda R, et al. The RAFT Telemedicine Network: Lessons Learnt and Perspectives from a Decade of Educational and Clinical Services in Low- and Middle-Incomes Countries. Frontiers in Public Health. 2014;2:180. doi:10.3389/fpubh.2014.00180.

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс