«РОЗУМНА» ПОВ’ЯЗКА ПОПЕРЕДЖАЄ ЛІКАРІВ ПРО ІНФІКУВАННЯ РАНИ

Команда БіМедіс вже публікувала раніше цікаву статтю про клінічні дослідження портативного пристрою для аутофлуоресцентної візуалізації хронічних ран, PRODIGI. Протягом останніх років були запатентовані декілька індикаторів свіжості харчових продуктів, які реагують на час та температуру, дозволяючи вам дізнаватися про те, що щось починає псуватися. На сьогоднішній день науковці також розробили і матеріал для пов’язок, що світиться яскравим зеленим кольором, коли у рані з’являються патогенні бактерії. Подібно до платформи PRODIGI, ця «розумна» пов’язка для раннього виявлення хвороботворчих бактерій здійснюватиме суттєвий вплив на профілактику ускладнень і зможе зменшити емпіричне призначення антибіотиків.

Унікальна пов’язка, рівних якій не існує

Відомий письменник, філософ та політик Бенджамін Франклін (чоловік, що зображений на купюрі номіналом у 100 доларів) якось сказав: «Запобігти легше, ніж вилікувати».

Команда британських вчених поставила собі за мету розробити таку пов’язку для ран, яка зможе змінювати свій колір при контакті з певними видами бактерій. Всередині рани бактерії з навколишніх тканин та інших джерел починають швидко розмножуватися, формуючи колонії. Це цілком нормально, але трапляються випадки, коли їхня кількість досягає критичного рівня, і імунний кліренс вже не ефективний. Саме на цьому етапі не обійтися без медичного втручання, тому можна сказати, що Б. Франклін був на 100% правий.  

Прототип «розумної» пов’язки: неінфікована рана (зліва), інфекція Staphylococcus aureus або Pseudomonas aeruginosa (справа) © University of Bath

Учені проводили експерименти, використовуючи модель опіку на шкірі свині, оскільки вона дуже схожа на людську, і виявили, що така пов’язка ефективна по відношенню до збудників, які у відповідь замикаються в оболонці, біоплівці. Як і кожна жива істота, бактерії також намагаються вижити будь-яким способом і тому ховаються у захисній «бульбашці», так званій позаклітинній полімерній матриці.

Профілактика – це найважливіший момент

Тобі Дженкінс, біофізичний хімік і голова проекту пояснив: «Наша пов’язка виділяє флуоресцентний барвник із нанокапсул у відповідь на токсини, вироблені патогенними бактеріями у рані. Ці нанокапсул імітують клітини шкіри і розкриваються лише при наявності токсичних бактерій, тобто вони не реагують на нормальну флору, яка живе на здоровій шкірі. Така пов’язка дозволить медикам оперативно визначати наявність інфекції, а це означає, що негаразди у пацієнтів будуть діагностовані, і вони зможуть пройти своєчасне лікування. Це дійсно зможе рятувати життя».

На даний момент діагностика інфекції в рані займає 48 годин, при цьому втрачається дорогоцінний час, і зростає ризик виникнення ускладнень. Також важливо, що при вирішенні цього складного завдання, пацієнтам, у якості профілактики, призначають антибіотики. Очевидно, що це ще більше загострює зростаючу проблему резистентності до антибіотиків, вже не кажучи про побічні дії у вигляді діареї, болю у животі, нудоти/блювання та висипу.

Сміливо дивимося у майбутнє

Ця «розумна» пов’язка може стати проривом у лікуванні ран завдяки тому, що вона проста, ефективна, і результат помітний буквально на очах. З такою інновацією лікарі зможуть слідкувати за процесом загоювання біля ліжка пацієнта, не вичікуючи лабораторних тестів.

Thet, N., Alves, D., Bean, J., Booth, S., Nzakizwanayo, J., Young, A., . . . Jenkins, A. (2015). Prototype Development of the Intelligent Hydrogel Wound Dressing and Its Efficacy in the Detection of Model Pathogenic Wound Biofilms. ACS Applied Materials & Interfaces. doi:10.1021/acsami.5b07372

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс