КОРИСТЬ ТА ШКОДА ЖУЙКИ

Жуйка… користь чи шкоду приносить ця солодка та смачна подушечка? Скільки рекламних роликів ми дивимося по телевізору, не замислюючись про їхню правдоподібність? Усю правду ми відкриємо у нашій статті та спробуємо доступною мовою пояснити шкоду цього, на перший погляд корисного, продукту!

Історія жувальної гумки розпочалася ще багато років тому, але на той момент «жуйка» була зовсім іншою як по смакових якостях, зовнішньому вигляду, так і по впливу на людський організм. Ще більше 1000 років тому древні люди жували смолу хвойних дерев, яка очищувала їхні зуби. Пізніше до смоли почали додавати бджолиний віск. На ринку жувальна гумка вперше з'явилася у 1848 р., у штаті Мен. Вона стала одним із найбільш затребуваних продуктів того часу.

Сьогодні серед населення нашої планети «жуйку» люблять не менше, багато людей не можуть уявити і дня без неї, а особливо палкими прихильниками жувальної гумки стали діти. Саме тому тема «жуйки» зараз дуже актуальна серед лікарів та вчених.

Жувальна гумка безліч разів змінювала свій склад, доки виробники не зупинилися на ідеальному рецепті: 20% латексна основа, 60% цукор, а решта – різноманітні хімічні добавки та барвники, які надають їй кольору та смаку. 

Основа жувальної гумки – це бутадієн-стирольний каучук, речовина, яка використовується для виготовлення взуттєвих підошов та автомобільних шин, або ж полівінілацетат (усім відомий клей ПВА). Різниця полягає лише в одному – у жувальну гумку, з метою покращити її пластичність, додають ще й емульгатори (Е421, Е422, Е951).

 Е421(маніт) – речовина, з якої виробляють фарби, лаки… і яку додають в наші улюблені жуйки. Емульгатор викликає діарею, згубно діє на здоров'я зубів. Використовується у якості підсолоджувача.

Е951(аспартам)- канцероген, який впливає на нервову систему, призводить до емоційних розладів, викликає головний біль.

Е422(гліцерин)- стабілізатор, який сприяє розвитку захворювань крові, викликає гемоглобінурію.

Варто також згадати про те, як тривале жування гумки впливає на шлунково-кишковий тракт. Коли людина здійснює жувальні рухи, виділяється шлунковий сік, тобто організм готується до перетравлювання їжі. Якщо ж ми жуємо, але їжа у шлунок так і не потрапляє, то шлунковий сік починає роз'їдати його ж стінки. Такі ситуації призводять до виникнення захворювань ШКТ – гастритів, язв, дуоденітів, холециститів.

Жувальна гумка, як з'ясували вчені, викликає сильну психологічну залежність, особливо у прихильників свіжого подиху, які почувають себе невпевнено і некомфортно за її відсутності.

Так невже необхідно назавжди відмовитися від жувальної гумки? Зовсім ні! Якщо вживати її правильно, вона можу виявитися досить корисною – очистити поверхню зубів від залишків їжі, покращити травлення. Варто лише запам'ятати найголовніше правило – вживати «жуйку» корисно протягом 10 хв. після їжі, але не довше, інакше замість користі можна собі нанести шкоду!

Історія жувальної гумки твориться і в наш час, а тому у майбутньому ми дізнаємося ще багато цікавого про цей продукт.

Ірина Тодорюк, лікар, компанія БіМедіс