ОКСИД ГРАФЕНУ: РЕВОЛЮЦІЯ У СТОМАТОЛОГІЇ ТА АЛЬТЕРНАТИВА АНТИБІОТИКАМ

Графен – це новий матеріал, який відкритий лише у 2004 р. і має всі шанси стати таким же революційним, як свого часу пластик. Оксид графену являє собою сполучення вуглецю, водню та кисню. До його основних фізичних властивостей належать пластичність, гнучкість та, у той же час, міцність.

Унікальні характеристики цього наноматеріалу зацікавили вчених різних галузей, у тому числі і стоматологічної: так як речовина виявилася дуже міцною, дослідники припустили можливість її використання в якості матеріалу для пломбування зубів.

Лише за один прийом їжі ми здійснюємо понад 800 жувальних рухів, саме тому пломби із різноманітних складових, не будучи достатньо міцними, поступово  починають руйнуватися. Що ж до звичайних металевих, то вони вражаються корозією, що теж скорочує термін їхньої служби. Завдяки своїй унікальній структурі, графен дуже міцний - майже у 200 разів міцніший навіть за сталь. Ще одна його особливість – це здатність протистояти корозії, тож вона йому не загрожує взагалі.

Перед початком застосування оксиду графену в стоматології, вчені провели низку досліджень, основною метою яких було з’ясувати рівень токсичності даного матеріалу.

У біохімічних лабораторіях тестувалися три його різні форми: графен, легований азотом, термічно відновлений оксид графену та звичайний оксид графену. Результати показали, що перші дві форми токсичні для зубів і слизової оболонки ротової порожнини та викликають її ураження. У той же час було підтверджено, що оксид графену безпечний для використання у стоматологічній практиці та залишається цікавим для подальшого вивчення.

Досліджуючи новий матеріал, китайські спеціалісти з Інституту стоматології та Шанхайського університету Цзяо Тун відкрили ще одну його унікальну властивість, а саме – антибактеріальність. Графен здатний вбивати бактерії (коки), що являються збудниками захворювань ясен і зубів людини. Доктор медицини Жишенг Танг з колегами дослідили, як саме впливають сполуки оксиду графену на бактерій-збудників карієсу. У лабораторії було проведено експеримент, метою якого було вивчення наслідків впливу графену на три види штамів бактерій ротової порожнини. Результати стали приголомшливими! Наноматеріал зміг зруйнувати стінки бактерій, що, у свою чергу, призвело до їх загибелі. Вказане дослідження також засвідчило, що оксид графену згубно діє і на ті види бактерій, які вже  виробили стійкість до антибіотиків. Тому можна сміливо стверджувати, що у майбутньому оксид графену може стати  альтернативою звичайним антибактеріальним засобам.

Слід також відмітити, що графен придатний до використання не лише у чистому вигляді, але і як складова інших стоматологічних матеріалів. При цьому він буде надавати їм нових якісних характеристик. Так, протез, у складі якого є навіть найменші часточки оксиду графену, після потрапляння у ротову порожнину, почне негативно впливати на наявні там патогенні мікроорганізми.

Застосування речовини з такими властивостями у стоматології – це достатньо перспективний напрямок. У той же час сьогодні проводяться різноманітні додаткові дослідження, метою яких є з’ясування доцільності використання оксиду графену в інших галузях медицини.

Ірина Тодорюк, лікар, компанія БіМедіс