НЕДОСИПАННЯ МОЖЕ ГАЛЬМУВАТИ РІСТ КЛІТИН І ПРИГНІЧУВАТИ МОЗКОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ

Чи достатньо ви спите? А скільки взагалі потрібно спати, і чому сон такий важливий? Дослідження, які були проведені в Університеті штату Теннессі, Ноксвілл, пролили трохи світла на це риторичне питання  - скільки ж годин сну потребує наш організм, щоб дійсно відпочити.

Наприклад, абсолютно усі представники тваринного світу потребують сну. Якщо їх його позбавити, то потім тваринам, так само як і людям, необхідно відіспатися. Лише так вони можуть поновити свої сили.

Але здоровий сон – проблема для сучасної людини, оскільки в силу технічного прогресу ми багато часу проводимо за моніторами, які випромінюють так зване синє світло. Воно має властивість пригнічувати здатність нормально засинати. А недосипання, в свою чергу, порушує процес росту клітин, здатність організму до адаптації та активність кори головного мозку.

Синтез білка в людських та рослинних організмах

Вчений Альбрехт вон Арнім - молекулярний біолог з кафедри біохімії, клітинної та молекулярної біології - разом з його командою дослідили взаємозв’язок синтезу білка та змін циркадіанного ритму (циклу день-ніч). Синтез білка – це багатогранний процес, необхідний для нормального росту й оновлення клітин. Його порушення можуть причинити вагому шкоду організму людини.

Робота, яка була опублікована в журналі Plant Cell, залучає цю теорію також і в сільськогосподарську галузь, як спосіб збільшити врожайність.

Скільки потрібно спати, в залежності від віку людини

Вік людини

Рекомендована кількість годин сну

Новонароджені (0-3 міс.)

14-17

Немовлята (4-11 міс.)

12-15

Діти раннього віку (1-2 р.)

11-14

Діти дошкільного віку (3-5 р.)

10-13

Діти шкільного віку (6-13 р.)

9-11

Підлітки (14-17 р.)

8-10

Молодь (18-25 р.)

7-9

Дорослі (26-64 р.)

7-9

Люди похилого віку (від 65 р.)

7-8

Джерело: National Sleep Foundation

«Коли наша повсякденна діяльність не співпадає з циркадіанним ритмом, - наприклад, при перельотах, коли виникає синдром зміни часового поясу, або при роботі в нічну зміну, - ми не просто порушуємо нормальні фізіологічні процеси, такі як цикли апетиту і температура тіла. Наше дослідження з рослинами вказує на те, що ми втручаємося у набагато глибші процеси, причому на клітинному рівні. Йдеться вже про синтез білку», – зазначив Альбрехт вон Арнім.

Якщо повернутися до нашої повсякденної діяльності, то слід розуміти, що синє світло від екранів нас збуджує, перешкоджаючи формуванню нормального природнього циклу сон-активність. А це, в свою чергу, негативно впливає на імунітет та його захисні властивості.

Чи можливо цього уникнути? Один із варіантів – це придбання спеціальних окуляр для роботи за монітором. Та команда БіМедіс рекомендує f.lux  – програму, яка змінює яскравість підсвічування комп’ютерного дисплею в залежності від періоду доби: вночі вона менша, а вдень - більша.

Anamika Missra, Ben Ernest, Tim Lohoff, Qidong Jia, James Satterlee, Kenneth Ke, and Albrecht G. von Arnim The Circadian Clock Modulates Global Daily Cycles of mRNA Ribosome Loading PLANT CELL 2015 27: 2582-2599.

Юрій Саркісов, доктор, компанія БіМедіс