ЧИ ЗМОЖЕ КОЛИСЬ ЦИФРОВИЙ ТОМОСИНТЕЗ ЗАМІНИТИ 2D МАМОГРАФІЮ?

Рак молочної залози (РМЗ) вражає мільйони жінок по всьому світу. Для проведення скринінгу РМЗ «золотим стандартом» вважають звичайну мамографію. Хоча вона і справді дуже ефективна, все ж має декілька недоліків. На противагу їй, цифровий томосинтез (ЦТ) – це нова технологія, яка поєднує в собі ідеальне співвідношення комфорту, дизайну, точності та швидкості одержання результатів обстеження як для пацієнтів, так і для лікарів. Вона унікальна тим, що доза опромінювання низька, а здатність діагностувати рак в щільних молочних залозах висока. Саме завдяки цим перевагам ТЦ у майбутньому стане гідною заміною вже звичній сьогодні 2D мамографії.

Останні рекомендації щодо скринінгу раку молочної залози

У жовтні 2015 р. нове керівництво Американської онкологічної спільноти (American Cancer Society - ACS) заявило, що відтепер жінки віком 40-44 р. середнього рівня ризику можуть проходити скринінг за бажанням. Жінкам віком 45-54 р. рекомендується проходити щорічний огляд, а тим, кому більше 55 р. – раз на 2 роки.

Самостійне та клінічне обстеження грудей ACS вже не рекомендує, оскільки ці методи діагностики можуть давати хибно позитивні результати, що призводить до непотрібного насправді лікування. Жінкам з високим ступенем ризику (рак був в особистому або сімейному анамнезі) рекомендується проходити МРТ і мамографію щороку.

Багатьох жінок після  40 років починає турбувати ймовірність виникнення раку. У цьому випадку найкращим рішенням буде консультація з лікарем, який пояснить ризики та переваги від проведення щорічної мамографії.

При формуванні рекомендацій щодо скринінгу ACS збирає, аналізує та систематизує найважливішу інформацію у даній сфері, а також приймає до уваги висновки своїх власних та численних незалежних наукових досліджень.

Недоліки мамографії

Протягом багатьох років мамографія вважається найбюджетнішим, найбільш надійним і найбезпечнішим методом проведення скринінгу.

Багато хто чув про переваги мамо графічного обстеження, а ось про його недоліки мало що відомо. Найсуттєвішими з них слід назвати:

  • ненадійність результатів при обстеженні щільних молочних залоз (вони можуть приховувати або маскувати потенційний рак, як наслідок зростає ймовірність отримати  хибно позитивні  (ХП), або хибно негативні (ХН) результати);
  • компресія грудей при безпосередньому проведенні процедури (незручно, і в деяких випадках викликає нашарування тканини, що також може призвести до ХП або ХН результатів);
  • неповний доступ (за допомогою звичайної мамографії роблять знімки з двох кутів: зверху- донизу і поперечно).

У той же час, цифрова мамографія, яка не потребує рентген-плівки, сьогодні на щабель вища за плівкову (ПМ). Завдяки цифровому формату лікарі можуть збільшити, обробити, зберегти та поділитися знімками пацієнтів. Крім того, наукові дослідження довели, що цифрова повноформатна мамографія (ЦПМ) набагато чутливіша за ПМ у випадку діагностики щільних грудей. Але все ж таки ймовірність пропустити новоутворення навіть при здійсненні ЦПМ суттєво вища, у порівнянні з цифровим томосинтезом.

Чому ЦТ – кращий вибір для скринінгу раку молочної залози?

ЦТ, який також називають 3D мамографією, був схвалений FDA в 2011 році. Особливість та висока точність роботи ЦТ забезпечуються унікальною конструкцією апарата. Безпосередньо сама система складається з обертальної рентген-трубки. Процес її обертання здійснюється одночасно з рухом по дузі і фото фіксацією ділянок молочної залози у фактичному або збільшеному розмірі. Потім знімки проходять через комп’ютерний алгоритм і відображаються на екрані в 3D зрізах завтовшки 1 міліметр.

Вчені та клінічні дослідники прийшли до однозначного висновку - ЦТ більш чутливий за 2D мамографію. За умови здійснення томосинтезу повторного обстеження потребують на 30% - 40% менше пацієнтів. При цьому ущільнену тканину молочної залози, яка практично недосяжна для ЦПМ, можна з легкістю роздивитись в повному об’ємі, використовуючи ЦТ.

При цифровому томосинтезі робиться велика кількість знімків молочних залоз з різних ракурсів. Це дозволяє  знаходити новоутворення вже тоді, коли звичайна мамографія їх ще не виявляє (за деякими даними, це до 50% випадків). Що стосується дози опромінення, то тут показники ЦТ та 2D мамографів збігаються. Тому хвилюватися з цього приводу не слід.

Чи доступний ЦТ по всьому світу?

Раніше ми вже здійснювали огляд системи ЦТ компанії Planmed - Clarity 3D, та хочемо відмітити, що існують аналогічні апарати інших відомих брендів, таких як GE, Hologic, Siemens.

На сьогоднішній день кількість встановлених пристроїв ЦТ  відносно невелика, проте невдовзі це змінюватиметься. Якщо ви розмірковуєте над необхідністю апгрейда свого  2D мамографа, то можете бути певні: медична установа, ваші пацієнти та ваші рідні отримають незліченні переваги від впровадження цієї технічної новинки.

ЦТ – скринінг майбутнього

Цифровий томосинтез – це новий метод обстеження молочних залоз, що дозволяє зробити багато знімків грудей під різними кутами. Такий принцип роботи можна порівняти з КТ апаратом.

Сьогодні, незважаючи на те, що 2D мамографія все ще вважається найкращим методом обстеження молочних залоз, ЦТ вже починає претендувати на лідерство. Можна навіть припустити, що мамографічний скринінг стане резервним методом досліджень, як тільки апарати ЦТ почнуть  впроваджуватись у широку медичну практику. Команда БіМедіс поділяє думку про те, що ЦТ має достатньо потенціалу, щоб бути визнаним «золотим стандартом» здійснення обстежень при РМЗ.

Helvie MA. Digital Mammography Imaging: Breast Tomosynthesis and Advanced Applications. Radiologic clinics of North America. 2010;48(5):917-929. doi:10.1016/j.rcl.2010.06.009.

Roth, R. G., Maidment, A. D. A., Weinstein, S. P., Roth, S. O., & Conant, E. F. (2014). Digital Breast Tomosynthesis: Lessons Learned from Early Clinical Implementation. RadioGraphics, 34(4), E89-E102. doi: doi:10.1148/rg.344130087

American Cancer Society recommendations for early breast cancer detection in women without breast symptoms. (2015, October 20). Retrieved November 20, 2015, from http://www.cancer.org/cancer/breastcancer/moreinformation/breastcancerearlydetection/breast-cancer-early-detection-acs-recs

Юрій Саркісов, доктор, компанія БіМедіс