РЕВМАТОЇДНИЙ АРТРИТ: ЗАВДАННЯ ДЛЯ УЗД

Ревматоїдний артрит (РА) – це хронічне автоімунне захворювання, що характеризується ураженням, спуханням, скутістю та болісними відчуттями у суглобах. Якщо не лікуватися, хвороба прогресує і значно понижує якість життя людини. РА, зазвичай, починається із запалення синовіальної оболонки (область між суглобовою капсулою і суглобом) з подальшим ураженням хряща та кістки. Внаслідок розвитку захворювання можуть суттєво викривитися кисті та зап'ястя - саме тому надзвичайно важливою є його рання діагностика.

Як діагностувати РА?

Для діагностування ревматоїдного артриту сьогодні проводяться ряд клінічних та лабораторних тестів. Вони включають ревматоїдний фактор (РФ), антицитруліновий С-пептид (АЦСП), швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) та/або сироватковий С-реактивний білок (СРБ). З метою допомогти ревматологу отримати повну картину та оцінити ступінь розвитку захворювання застосовують також метод візуалізації – рентгенологічне дослідження. Хоча його почали використовувати відносно нещодавно, ультразвук зарекомендував себе як надійний та чутливий метод діагностики, що дозволяє з високою точністю виявляти найперші ознаки хвороби, від якої потерпає майже 1% населення нашої планети.

Що нам може дати ультразвукове дослідження?

З’явившись у 80-х роках, УЗД постійно розвивалося, тож сьогодні це вже потужний інструмент у ревматології. Звичайний ультразвук у сірій шкалі високочутливий до змін щільності тканин. Недолік цього методу – це недостатня глибина візуалізації, що позбавляє можливості помітити найбільш ранні маркери запалення.

Рентгенологічне обстеження, зазвичай, проводиться з метою визначити стадію захворювання. При цьому рентген має суттєвий мінус: він істотно поступається ультразвуку за чутливістю. Це означає, що за допомогою рентгенологічного дослідження РА можна діагностувати тільки на пізніх стадіях, коли вже будуть значні ерозії, так як ерозія кісток (руйнування кісткової тканини) характерна саме для них.

Звичайно, як і будь-який інший метод дослідження, ультразвук має свої недоліки. Наприклад, якість та точність УЗД у значній мірі залежать від оператора. Та цю проблему можуть усунути спеціальна підготовка фахівців і стандартизація здійснення процедури.

Енергетичний Доплер (ЕД) - це метод діагностики, який застосовується з метою візуалізації найменшого збільшення об’ємного кровотоку в запаленому суглобі, що характерно для активної стадії РА. ЕД здатний визначити субклінічну стадію ураження судин, а також може допомогти лікареві відрізнити стан ремісії від перших ознак повернення хвороби. Базуючись на основі обширної доказової бази, можна стверджувати, що результати обстеження ЕД корелюють з лабораторними/клінічними даними, МРТ і гістопатологічними висновками. Проблемою ревматології залишається складність оцінки ефективності лікування, так як симптоми хвороби поступово зменшуються протягом днів або тижнів. З ЕД лікарі зможуть визначити, хто з пацієнтів резистентний, хто погано реагує на консервативне лікування.

Шкала оцінки синовіту при дослідженні Енергетичним Доплером:

Ступінь 0: сигнал не візуалізується

Ступінь 1: візуалізується одна або декілька судин   

Ступінь 2: менше 50% досліджуваної області має сигнал 

Ступінь 3: більше 50% досліджуваної області має сигнал 

Гармонійні мікропухирці

Тканинна гармоніка з імпульсною інверсією (ТГІІ) та контрастним підсиленням і мікропухирцями, наприклад, Sonovue (гексафторідсери, компанія Bracco), призначена для отримання зображення високої контрастності. Її мікропухирці мають унікальні властивості, які дозволяють здійснити детекцію кровотоку в маленьких судинах. При проведенні ТГІІ передаються два імпульси: один стандартний, а другий - відображення першого. Коли вони проходять через тіло, то зливаються, і в результаті отримується автоматично відфільтроване зображення. Згідно висновків наукових досліджень, ТГІІ більш чутливе, ніж ЕД для виявлення незначних змін в синовіальних судинах. Застосування цього методу діагностики у повсякденній практиці не матиме істотної переваги над ЕД, але при цьому саме на УЗД з контрастним посиленням можна побачити маленькі судини з пониженим об’ємом кровотоку, які звичайний ЕД може пропустити.

Поєднання діагностики і терапії

Якщо раніше доцільність та результативність ультразвукової терапії при РА викликали сумніви, то сьогодні вже доведено її ефективність. Так, ультразвукові хвилі покращують силу хвату, можуть збільшувати гнучкість зап'ястя, зменшувати прояви ранкової скутості і запалення в суглобах.  

Ще одна суттєва перевага ультразвуку - це підвищення точності дій при проведенні ін'єкцій та аспірацій під контролем УЗ.

Нові рубежі

Оскільки 2D-УЗД у великій мірі залежить від оператора, впровадження 3D-діагностики сприятиме розв’язанню даної проблеми шляхом стандартизації обстежень. Важливо, що 3D-об'ємними даними можна маніпулювати в будь-який час і візуалізовувати їх на багатьох площинах.

У свою чергу, 4D-датчики нададуть лікарям можливість наочно в реальному часі оцінювати стан суглобів пацієнта. Таких передових апаратів сьогодні на ринку представлено небагато. Але, завдяки автоматичному здійсненню вимірювань, розвиток лінійних датчиків для УЗД поверхневих структур одночасно спростить і захоплення об'ємних даних також. Якщо виробники медичного обладнання будуть розвивати такі технології разом з програмним забезпеченням, ми станемо на крок ближчими до повної кількісної стандартизації активності захворювання. У свою чергу, це може суттєво покращити якість життя пацієнтів.

Усвідомлення проблем минулого і їхнє рішення у майбутньому

РА - це загадкове автоімунне захворювання, яке може завдати серйозної шкоди суглобам пацієнта, а також його психологічному стану. Зовсім нещодавно УЗД не вважалося підходящим варіантом для достовірної оцінки запалених суглобів, але сьогодні це змінюється. Причина популярності УЗД – його доступність та точність результатів. Тож на даний момент УЗД вважається високочутливим інструментом для діагностики, моніторингу та лікування ревматоїдного артриту. З приходом нових технологій, таких як 4D-датчики, ми станемо свідками революції у сфері стандартизації захворювання, що дозволить загалом покращити діагностику та лікування цього страшного інвалідизуючого захворювання.

Bhasin S, Cheung PP. TheRoleofPowerDopplerUltrasonographyasDiseaseActivityMarkerin RheumatoidArthritis. DiseaseMarkers. 2015;2015:325909. doi:10.1155/2015/325909.

Hurnakova J, Zavada J, Hanova P, etal. Serumcalprotectin (S100A8/9): anindependentpredictorofultrasoundsynovitisinpatientswithrheumatoidarthritis. ArthritisResearch&Therapy. 2015; 17(1):252. doi:10.1186/s13075-015-0764-5.

Kang T, Lanni S, Nam J, Emery P, Wakefield RJ. Theevolutionofultrasoundinrheumatology. TherapeuticAdvancesinMusculoskeletalDisease. 2012; 4(6):399-411. doi:10.1177/1759720X12460116.

Schueller-Weidekamm C, Krestan C, Schueller G, Kapral T, Aletaha D, Kainberger F. PowerDopplersonographyand pulse-inversionharmonicimaginginevaluationofrheumatoidarthritissynovitis. AJR Am J Roentgenol. 2007 Feb; 188(2):504-8. PubMed PMID: 17242261.

Szkudlarek M, Court-Payen M, Jacobsen S, Klarlund M, Thomsen HS, andØstergaard M. Interobserveragreementinultra sonographyofthefingerandtoejointsinrheumatoidarthritis. ArthritisandRheumatism. Vol. 48, № 4, P. 955–962, 2003.

Tan YK, Ostergaard M, Conaghan PG. Imagingtoolsinrheumatoidarthritis: ultrasoundvsmagneticresonanceimaging. Rheumatology 2012;51 Suppl 7:vii36-42.

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс