ПОДОЛАННЯ ПЕРЕШКОД: КТА І ВСУЗД

М'язовий "міст" міокарда - це аномалія, яка полягає в патологічній будові коронарної артерії, де м'язовий пучок лежить над артерією, а не під нею. Це можна уявити як нитку, яка проходить через тканину. Зазвичай цей стан доброякісний і не викликає дискомфорту у пацієнта. Однак існують випадки, описані в медичній літературі, при яких у пацієнтів розвивається ішемія через брак кисню, а також різні життєво-небезпечні гострі коронарні синдроми. М'язовий пучок може стискати або звужувати коронарну артерію, і як результат кровотік порушується. Це природжена аномалія, тому ви можете про неї не знати, поки у вас не з'являться симптоми, або під час проведення обстеження незв'язаного захворювання виявлять міокардний «міст». М'язові «мости» лікують бета - адреноблокаторами або блокаторами кальцієвих каналів (препарати першої лінії), а в окремих випадках може знадобитися хірургічне втручання.

М'язовий міст ЛПН (лівої передньої низхідної) коронарної артерії

КТА або ВСУЗД - що краще?

КТА (комп'ютерна томографічна ангіографія) серця вважається золотим стандартом для оцінки м'язових «мостів» міокарда тому що він високоточний. Однак, недавня дослідницька робота показала, що КТА НЕ всевидюча і всезнаюча. ВСУЗІ (внутрішньо-судинне УЗД) може бути кращим вибором.

Дослідження включало 64 пацієнтів з симптомами ішемії, які пройшли КТА і ВСУЗД. КТА отримала свій залік, але пропустила більшість перегородкових гілок і м'яких бляшок, які можуть викликати серйозні наслідки.

Головний автор, лікар Ганс- Крістофф Беккер сказав: «Протягом життя наростає гіпертрофія міокарда, а також присутні діастолічна і ендотеліальна дисфункція» і додав, що «Все це веде до того, що кровотік змінюється, ішемія міокарда спостерігається під час розвитку змін в міокарді».

Є декілька цікавих фактів стосовно м'язових «мостів», які варто підкреслити. Атеросклеротичне (захворювання, яке характеризується потовщенням стінки артерії внаслідок появи бляшки) вогнища ніколи не формуються на мості, а тільки перед або за ним. Цей феномен швидше пов'язаний з гідродинамікою. Ще один цікавий момент це те, що «мости» можуть виникати в багатьох місцях, різною мірою, і візуалізуватися у вигляді потовщення міокарда навколо коронарної артерії.

ВСУЗД -Образи міокардного моста під час діастоли (ліворуч) і систоли (праворуч). "Півмісяць" оточуючий тунельований сегмент присутній протягом усього серцевого циклу.

На ВСУЗД є ряд специфічних симптомів, характерних для «мостів»: ехонегативний  напівмісячний симптом над сегментом моста, який видно на всьому серцевому циклі, збільшена швидкість течії в ранній діастолі (симптом кінчика пальця).

Вчені довели хорошу кореляцію між КТА і ВСУЗД, але у КТА виявили кілька слабостей. Всього 75.4 % перегородкових гілок на ВСУЗІ були видні на КТА, а м'які бляшки на КТА не спостерігаються.

Чи є очевидний переможець?

Якщо враховувати всі сильні і слабкі сторони, КТА все ж лідирує. Цей метод не інвазивний, більш безпечний і високоточний. Можливо, ВСУЗД дозволяє побачити більше, але це інвазивна процедура з підвищеним ризиком для пацієнтів.

Команда Бімедіс вважає, що з удосконаленням КТА (особливо можливість візуалізувати м'які бляшки), закріпиться її позиція як ідеального методу для всіх досліджень коронарних артерій.

Ge J, Jeremias A, Rupp A, Abels M, Baumgart D, Liu F, Haude M, Görge G, von Birgelen C, Sack S, Erbel R. New signs characteristic of myocardial bridging demonstrated by intracoronary ultrasound and Doppler. Eur Heart J. 1999 Dec;20(23):1707-16. PubMed PMID: 10562478

Case courtesy of Robin Smithuis and Tineke Willems

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс