Категорії новин   -   Комп'ютерна томографія   -  Комп'ютерна томографія
April 08, 2016 https://bimedis.net/latest-news/browse/139/indeks-kaltsiyu-ne-tilki-pokazue-rizik-rozvitku-ishemichnoi-hvorobi-sertsya-ale-takozh-mozhe-perdbachiti-letalniy-rezultat-tsiei-hvorobi

Комп'ютерна томографія (КТ) коронарного кальцію або визначення кальцієвого індексу (КІ) є одним з кращих скринінгових методів для діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС), яку також називають захворюванням коронарних судин серця або коронарною хворобою серця (КБС). ІХС характеризується ураженням коронарних артерій з порушенням кровопостачання міокарда. Оскільки це найпоширеніше серцево-судинне захворювання і стає причиною серцевих нападів, діагностичний метод, який може передбачити виникнення і ймовірність кардіоваскулярного явища здатний врятувати життя.

ІНДЕКС КАЛЬЦІЮ НЕ ТІЛЬКИ ПОКАЗУЄ РИЗИК РОЗВИТКУ ІШЕМІЧНОЇ ХВОРОБИ СЕРЦЯ АЛЕ ТАКОЖ МОЖЕ ПЕРДБАЧИТИ ЛЕТАЛЬНИЙ РЕЗУЛЬТАТ ЦІЄЇ ХВОРОБИ

Комп'ютерна томографія (КТ)коронарного кальцію або визначення кальцієвого індексу (КІ) є одним з кращих скринінгових методів для діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС), яку також називають захворюванням коронарних судин серця або коронарною хворобою серця (КБС). ІХС характеризується ураженням коронарних артерій з порушенням кровопостачання міокарда. Оскільки це найпоширеніше серцево-судинне захворювання і стає причиною серцевих нападів, діагностичний метод, який може передбачити виникнення і ймовірність кардіоваскулярного явища здатний врятувати життя.

Що визначає КІ і навіщо варто його перевірити?

Щоб зрозуміти чому КІважливий, ми спочатку зобов'язані заглибитися в статистику. ІХС є причиною смертності №1. У 2013 році 8, 14 міліонів людей з усього світу загинули внаслідок ІХС.

ІХС виникає через хронічне запалення артеріальної стінки і, в результаті, інвазії і злипання клітин, що призводить до звуження коронарної судини. Часто з наростанням бляшки розвивається її кальцифікація і з часом вона може стати твердою, звідси - склероз (з грецького означає твердий, щільний). Якщо закупорка коронарної артерії досягає певної стадії, вона може викликати кардіоваскулярне явище, але питання наступне: чи можна передбачити такі події?

КТ сканування з визначенням КІ, що також називається електронно-променева або мультиспіральна КТ, може показати накопичення кальцію в стінках артерій. На знімках, кальцій легко відрізнити від оточуючих структур, оскільки видно білі плями або смужки. Даний метод володіє рядом переваг над іншими методами, які оцінюють коронарні артерії: швидкість, точність і неінвазивність. Ще велика перевага в тому, що тест стандартизований, оскільки використовується програма для визначення кальцію в коронарних артеріях, яка обчислює так званий КІ або індекс Агатстона. Вчені змогли знайти пряму кореляцію між значенням КІ і ймовірністю кардіоваскулярних явищ.

Важка кальцифікація лівої передньої низхідної коронарної артерії (червона стрілка), частина огинаючої коронарної артерії в площині зображення (біла стрілка), і корінь аорти навколо початку лівої коронарної артерії (жовта стрілка).

Зважувати ризик і приймати рішення

Явний зв'язок між КІі смертністю не нове відкриття. Такий взаємозв'язок вже неодноразово доводили в наукових працях. В одному дослідженні, яке включало 25, 253 пацієнтів без симптомів ІХС, виявили, що скорегована 10 річна виживаність людей з індексом 0 становила 99,4%, а з індексом> 1000 - 87,8%. Дослідники також визначили, що при збільшенні рівня КІ значно збільшується ризик розвитку смертельного результату: для індексів 11-100, 101-299, 300-399, 400-699, 700-999, і> 1000 ймовірність явища збільшується в 2.2, 4.5, 6.4, 9.2, 10.4, і 12.5 разів, відповідно.

Більш свіжа наукова робота, яка досліджувала 10,000 пацієнтів, з 15-річним періодом спостереження вивела подібні результати .

Так, що ж може збільшити ризик ІХС і, які заходи можна застосовувати? Виходячи з інформації, отриманої у вищезазначених наукових дослідженнях, можна зробити висновок, що вік і КІ - ключові фактори загальної смертності. Інші фактори включають гіпертензію (високий артеріальний тиск), дисліпідемію (порушення метаболізму жирів), діабет, куріння і наявність ІХС у сімейному анамнезі.

Цей простий скринінг, що являє собою доступний і високоточний метод, визначає факт необхідності проведення превентивних заходів (терапія статинами та / або аспірином) вже не кажучи про очевидні зміни в стилі життя.

На даний момент Американське Співтовариство Серця і Американський Коледж Радіології рекомендують проводити визначення КІ пацієнтам з низько - середнім або середнім ризиком серцево-судинних захворювань, при прийнятті лікарем рішення призначати чи не призначати довічне лікування. Іншими словами, якщо у вас немає факторів ризику, тоді немає сенсу робити КТ дослідження, і навпаки, якщо у вас діагностували ІХС або вже відбулося сердечносудинне явище, необхідно повне обстеження і призначення курсу лікування.

Дехто каже, що недоліком КТ визначення кальцію є те, що не всі бляшки кальцифіковані. Це, зрозуміло, правда, але не всі пацієнти можуть собі дозволити зробити КТ ангіографіюпри відсутності явних симптомів.

Удосконалення в майбутньому

Нещодавно з'явився великий інтерес в новому методі оцінки атеросклерозу - визначення вогнищ специфічного кальцієвого індексу. Ця концепція бере до уваги кожен вогнище, вимірюючи його ширину, довжину, щільність і відстань від великих коронарних артерій. Розробники нового методу опублікували дослідження і подали патент на методику, яка краще, ніж індекс Агатстона. У міру підтвердження та впровадження методу оцінки очаг-специфічного кальцієвого індексу, можливо, незабаром лікарі відійдуть від традиційного індексу Агатстона, як методу вибору для визначення концентрації кальцію в атеросклеротичних блішках.

 

Budoff M.J., Shaw L.J., Liu S.T., et al. Long-Term Prognosis Associated With Coronary Calcification: Observations From a Registry of 25,253 Patients. J Am Coll Cardiol. 2007;49(18):1860-1870. 

GBD 2013 Mortality and Causes of Death Collaborators. (2015). Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013. Lancet, 385(9963), 117–171.

Finegold J.A., Asaria P., Francis D.P. (2013). Mortality from ischaemic heart disease by country, region, and age: Statistics from World Health Organisation and United Nations. International Journal of Cardiology, 168(2), 934–945. 

Юрій Саркісов, лікар, компанія БіМедіс

06.11.2015
ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР
    АКТУАЛЬНІ ПРОПОЗИЦІЇ