АНТИБАКТЕРІАЛЬНІ ПОЛІМЕРНІ МАТЕРІАЛИ - АЛЬТЕРНАТИВА ЗУБНИМ ЩІТКАМ?

Сьогодні складно уявити своє життя без зубної щітки, але, ймовірно, це питання тільки часу.

Антибактеріальні зуби – новинка стоматології, яка, на переконання вчених, зможе замінити звичне використання зубної щітки для знищення патогенних бактерій в ротовій порожнині. Дослідження виявили, що це можливо, якщо для виготовлення пломб, протезів, коронок, імплантататів чи скоб використовувати суміш звичайного стоматологічного матеріалу з солями четвертинного амонію.

Принцип дії антибактеріальних зубів полягає в тому, що позитивно заряджені поєднання солей амонію при взаємодії з негативно зарядженою стінкою бактерії, руйнують її, в результаті чого бактерія гине.

Цю методику планується використовувати в ортодонтії при використанні брекетів та скоб. Оскільки механічне очищування зубів під брекетами значно ускладнене – бактерії накопичуються у важко доступних ділянках зуба і виділяють молочну кислоту, що, в свою чергу, призводить до утворення карієсу. Створивши керамічні брекети з солями амонію, стає можливим попередити цей процес і захистити зуби від впливу шкідливих факторів.

В процесі досліджень вчені довели, що стоматологічні матеріали з додаванням солей амонію вбивають 99% бактерій ротової порожнини, при цьому не руйнуючи живі клітини. Аналогічний матеріал без солей амонію знищує лише 1% бактерій.

Також найближчим часом планується запуск 3D сканера, за допомогою якого можливо друкувати індивідуальні імплантати на основі солей амонію.

Методика ще не апробована на пацієнтах, проте клінічні дослідження тривають. За прогнозами вчених методика з використанням солей амонію знайде своє застосування і в інших галузях медицини, наприклад, хірургії або урології.

Багато питань поки що залишаються без відповідей. Проте, ймовірно, що незабаром людство забуде про проблему карієсу та інших захворювань ротової порожнини, які викликають бактерії.

Ірина Тодорюк, лікар, компанія БіМедіс