НЕІНВАЗИВНА МРТ ПРОСТАТИ: ЗАБУДЬТЕ ПРО РЕКТАЛЬНІ ЗОНДИ

Рак простати – це найпоширеніший вид раку у чоловіків у всьому світі і другий по причині смертності від онкологічних захворювань. Діагностика простати за допомогою будь-якого методу візуалізації часто викликає дискомфорт, і багато чоловіків соромляться або взагалі уникають всього, що пов’язано з простатою. Але існує вихід із цієї незручної ситуації. Ендоректальні котушки (ЕРК) – хороший метод діагностики, але сьогодні вже можна пройти МРТ простати без будь-яких незручностей і в той же час зберегти якість і точність результатів на тому ж рівні, що і при стандартних інвазивних діагностичних методах.

Ендоректальні котушки – вчорашній день?

Багато медичних закладів використовують ЕРК – спеціальну котушку, покриту надувним балоном чи презервативом, яку вводять у пряму кишку через задній прохід. Після делікатного процесу інвазії, котушка залишається всередині до кінця обстеження. Ще один важливий момент – на МРТ простати слід приходити натщесерце і зробивши клізму, щоб кишечник був порожнім.

Такі котушки й досі залишалися б найкращим вибором, якби у сфері візуалізації не відбувалося інновацій. На щастя, МРТ апарати і технологія застосування котушок покращуються, що призведе до змін у сфері томографічного дослідження простати.

   ЕРК добре працюють з попередніми поколіннями МРТ апаратів 1,5Т. Їхня ефективність забезпечується максимальним наближенням до досліджуваного органу – простати. Але доступність, якість та характеристики 3Т МРТ сканерів, які характеризуються майже вдвічі більшим співвідношення сигнал-шум у порівнянні з 1,5Т, можуть стати найкращим рішенням. З технічної точки зору, по причині специфічності їхньої форми та технології, ЕРК можуть спотворювати анатомічну форму простати, у той час як поверхневі котушки, що використовуються у 3Т, дозволяють лікарям бачити природну анатомію простати.  

   Багатопараметричне програмне забезпечення дозволяє отримувати важливу інформацію по ключових параметрах (T2-зважування, дифузійно-зважена МРТ, динамічне контрастне підсилення), що покращує якість зображень для здійснення точнішої діагностики, локалізації та диференціації. Багато наукових робіт вже показали, що 3Т МРТ простати з тазовою котушкою співвідноситься по ефективності з 1,5Т МРТ з ЕРК, хоча значна кількість з них брали до уваги лише один параметр візуалізації. Якщо ж взяти найновіший 3Т апарат з багатопараметричною візуалізацією, то він матиме всі шанси перевершити будь-яке 1,5Т рішення.

Комфорт пацієнта у першу чергу

    Медичні центри, перш за все, зацікавлені у максимальній зручності для пацієнта, - щоб його обстеження відбувалося без зайвого напруження. Завдяки інноваціям та доступності сучасної апаратури і програмного забезпечення, комфорт пацієнта буде дорівнювати діагностичній точності. На даний момент вже багато закладів відмовляються від застосування ЕРК при обстеженні органів малого тазу, і результати багатообіцяючі. Тож, можливо, у майбутньому ми відмовимося від лубрикантів і будемо вільно дихати, без страху та сорому, коли нас направлять на МРТ простати.

Jia, G., Shah, Z., Wei, L., & Knopp, M. (2013, May 8). Prostate cancer: Comparing the image quality of endorectal MRI at 1.5T with 3T MRI without the endorectal coil. Retrieved from https://www.auanet.org/university/abstract_detail.cfm?id=2184&meetingID=13SAN

Юрій Саркісов, доктор, компанія БіМедіс