ВЧЕНІ ВІДКРИЛИ НОВИЙ СПОСІБ ВИЗНАЧЕННЯ ПАЦІЄНТІВ З ПРЕДІАБЕТОМ

Предіабет – це попередник вираженої форми діабету, який проявляється в організмі у вигляді патологічно підвищеної концентрації глюкози в крові людини. Це так звана «сіра зона», адже перебування у такому стані може як призвести до діабету, так і дозволяє уникнути розвитку хвороби, за умови ведення вчасно розпочатого здорового способу життя. У наш час діабет вже можна назвати епідемією великих масштабів. Так, у 2014 р. прогнозована поширеність захворювання складала 9% серед населення віком більше 18 років. Вчені з Онкологічного центру Гавайського університету відкрили панель маркерів, що здатні визначати наявність у людини предіабету. Завдяки ідентифікації особливих жирних кислот, лікарі дадуть пацієнтам шанс повністю уникнути розвитку діабету.

Чи може звичайний аналіз крові стати ключем до кращого життя?

У дослідженні, опублікованому в EbioMedicine, розглядаються два види ненасичених жирних кислот (НЖК), які можуть прогнозувати ризик розвитку діабету в майбутньому, а також його ремісію після здійснення баріатричної операції. Згідно наведених у роботі статистичних даних, рівень згаданих НЖК може змінитися ще за 10 років до появи безпосередньо самого діабету. Це дуже важливо для пацієнтів, адже достатньо звичайного аналізу крові, щоб розуміти, чи варто хвилюватися. Потенційний хворий може порадитися з лікарем та, змінивши власний спосіб життя, уникнути розвитку хвороби взагалі.

«Сьогодні не існує клінічних аналізів, які здатні виявити ймовірність розвитку діабету. По рівню глюкози та інсуліну у крові можна хіба що припустити, що вже розвинувся предіабет», - стверджує Уей Джиа, лікар та директор програми загальних ресурсів метаболоміки Онкологічного центру Гавайського університету. З його ж слів: «Знати, що для вас існує висока ймовірність захворіти діабетом через кілька років, - це дуже важливо. Маємо надію, що в майбутньому люди зможуть пройти відповідні обстеження при звичайному фізичному медогляді.»

Зв’язок між ожирінням та діабетом

Ожиріння вважається одним із найголовніших факторів розвитку діабету 2-го типу. Тому особи, які страждають від такої недуги, повинні усвідомлювати ризик і якнайкраще слідкувати за своїм здоров’ям. Чи усі люди з ожирінням знаходяться у групі підвищеного ризику? Дослідження показали, що від 25% до 40% осіб з вказаною хворобою згідно метаболічних показників повністю здорові. Це означає, що у цієї групи хворих на ожиріння не спостерігаються жодні ознаки можливого розвитку якихось ускладнень.

Ожиріння – це одна зі складових групи факторів, які у поєднанні між собою призводять до виникнення метаболічного синдрому. До інших чинників належать підвищений артеріальний тиск, підвищення рівня глюкози у крові, висока концентрація тригліцеридів та низька концентрація ліпопротеїдів високої щільності. Слід також відмітити, що люди з нормальною вагою теж можуть страждати метаболічним синдромом. Чи пов’язано це з генетикою, поки ще достеменно не відомо, але однозначно стверджується, що саме нездоровий спосіб життя – це основна причина виникнення синдрому.

Одне із досліджень у даній сфері полягало у перехресному обстеженні метаболічно здорових та хворих пацієнтів з ожирінням. Його результати засвідчили, що концентрація дігомо-гамма-лінолевої та пальмітинової кислот (НЖК) була вищою у метаболічно нездорових пацієнтів. Інше дослідження проілюструвало зміну концентрації цих НЖК, яка може проявити себе в організмі на 10 років раніше, ніж з’являться перші ознаки діабету. Ще у двох дослідженнях вивчалися та підтвердилися ефективність низьковуглеводної дієти та баріатричних  операцій.

Предіабет – не вирок, а зворотній стан, якщо вчасно вжити необхідних мір

Команда БіМедіс радить пройти повне медичне обстеження: перевірити артеріальний тиск, а також рівень глюкози і холестерину у крові.

Рекомендації щодо покращення якості життя:

Фізичні навантаження – Всесвітня організації охорони здоров’я рекомендує дорослим займатися фізичними вправами середнього рівня навантаження як мінімум 150 хвилин на тиждень, вправами високої інтенсивності – хоча б 75 хвилин. Або ж поєднувати їх у зазначеній відповідності.

Дієта – здорове харчування повинне включати фрукти, овочі, м’ясо без жиру, злаки та молочні продукти з низькими показниками жирності. Слід споживати якомога менше насичених жирів, трансжирів, солі та продуктів із високим вмістом холестерину.

Зменшення ваги – необхідно повільно та поступово скидати надлишкову вагу, боротися з ожирінням.

Боротьба зі шкідливими звичками – слід кинути палити та намагатися звести до мінімуму вживання алкоголю.

Регулярне медичне обстеження – потрібно своєчасно відвідувати лікаря, щоб контролювати концентрацію глюкози в крові, артеріальний тиск та рівень холестерину. Деяким пацієнтам необхідно буде вживати медикаменти, щоб усі ці показники залишалися в межах норми.

Світло в кінці тунелю

Діагностичний тест-скринінг предіабету необхідний для виявлення осіб групи підвищеного ризику розвитку діабету. Вчені з Онкологічного центру Гавайського університету виявили дві специфічні ненасичені жирні кислоти, які прямим чином пов’язані з метаболічним здоров’ям людей. Тому у майбутньому достатньо буде зробити аналіз крові, щоб лікарі змогли допомагати потенційним пацієнтам уникнути діабету.

Global status report on noncommunicable diseases 2014. (2014, May 7). Retrieved December 21,

2015, from http://www.who.int/nmh/publications/ncd-status-report-2014/en/

Global Strategy on Diet, Physical Activity and Health. (2015, January 15). Retrieved December 9,

2015, from http://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_adults/en/

Юрій Саркісов, доктор, компанія БіМедіс